Українські хлібзаводи попередили про перебої з постачанням продукції через ціни на газ
Українські хлібзаводи у зв’язку з надвисокими цінами на газ і неможливістю підняти ціни на хліб працюють на збиток і попереджають про згортання виробництва та перебої з постачанням соціально значущого продукту. Якщо ціни на хліб не будуть підвищені, багатьом підприємствам доведеться закритися.
Про це йдеться у заяві президента Всеукраїнської Асоціації пекарів Юрія Дученка у статті Delo.
За його словами, галузь гостро потребує підтримки уряду в обставинах, що склалися, коли ціни на газ для виробників зросли в 10 разів.
“Усі печі на хлібзаводах працюють на газу, це величезні обсяги для підприємств. Якщо у нас раніше енергоносії становили 10-12% у собівартості, то зараз це вже 20-25%”, – зазначає голова ради Об’єднання ”Укрхлібпром” Олександр Васильченко.
Крім цього, з початку поточного року на 40% зросли ціни на борошно, вдвічі в ціні зросла і електроенергія, зріс прожитковий мінімум. Таким чином, собівартість виробництва хліба на сьогоднішній день зросла на 40-50%.
За словами Васильченка, якщо минулого року рентабельність виробництва хліба становила 10-12%, то сьогодні її рівень упав до критичних 2%, а виробництво деяких найголовніших товарних позицій у більшості підприємств уже стали збитковими – аж до “мінус” 20%.
Голова ВАП Юрій Дученко додає, що через обставини, що склалися, низці заводів найближчим часом дійсно доведеться закритися, що “безперечно спровокує перебої у виробництві та в постачанні населення хлібом”, що перетвориться на серйозну загрозу для продовольчої безпеки країни, основою якої в Україні якраз і є хліб.
Заступник директора компанії “Сумська поляниця” Костянтин Шушара прогнозує, що закриття хлібзаводів розпочнуться вже в першому кварталі 2022 року. “Підприємства знаходяться зараз на межі виживання”, – каже він.
Крім втрати великої кількості робочих місць, зниження купівельної спроможності населення та соціальної напруги в суспільстві, закриття хлібопекарських підприємств також призведе до того, що бюджетні установи – школи, лікарні, дитячі садки та військові частини – залишаться без постачання хліба, а місцеві бюджети у кризовий час залишаться без прибуткового податку від підприємств хлібної галузі, наголошує видання Delo.ua.
За словами керівників хлібопекарських підприємств, ситуацію могло б урятувати збільшення ціни на кінцевий продукт для споживача. Однак цього сьогодні виробникам не дозволяють робити торговельні мережі, які дозволяють піднімати ціну на хліб не вище 5% на місяць, при тому, що вже сьогодні стоїть гостра необхідність збільшити його вартість на 30%. Підприємства вже звернулися до торгових мереж з пропозицією переглянути принципи ціноутворення через обставини, що склалися на ринку.
Альтернативним рішенням Асоціація пекарів пропонує надати підприємствам хлібної галузі природний газ з боку НАК “Нафтогаз України” в обсязі 10-12 млн кубометрів на місяць за зниженою ціною 16 грн за кубометр, за якою сьогодні купують газ комунальні підприємства.
З цією пропозицією українські хлібопекарі вже звернулися до президента Зеленського та прем’єр-міністра Шмигаля. У разі відсутності реакції влади та торгових мереж на цю ситуацію на Україну неминуче чекають зриви постачання хліба, резюмували у Всеукраїнській асоціації хлібопекарів.
Як повідомлялось, Кабінет міністрів планує обмежити ціну на газ власного видобутку для підприємств із виробництва хліба на рівні 25 тис. грн за 1 тис. кубометрів. Крім того, планується встановити, що торгівельна надбавка не може перевищувати 1%.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися