Що таке цифрова гривня та коли запрацює?
У понеділок, 21 лютого, Міністерства цифрової трансформації анонсувало пілотний запуск «програмованих грошей» вже до кінця поточного року.
Про свої плани щодо виплати заробітної плати в електронній гривні розповів Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, передає Економічна правда.
В ході експерименту буде протестована технологія та отримано користувацький досвід, щоб розробники зрозуміли, що і як працює. Водночас, робоча група вивчає аналогічний досвід інших країн, які вже запровадили електронні валюти або знаходяться на порозі їхнього повного впровадження після пілотних програм.
Міністр наголошує, що українці є дуже відкритими до технологій та посідають першее місце за адаптивністю до віртуальних активів у світі.
Федоров розповідає, що потенціал такої електронної гривні є дуже значним, адже буде можливість контролю за використанням грошових субсидій, що вирішить проблему їхнього нецільового використання. Однак, міністр переконаний, що із соціальних виплат не варто розпочинати впровадження електронної гривні. Тому заплановано експеримент, в якому візьмуть участь співробітники Міністерства цифрової трансформації. Вони отримають зарплатні виплати в електронній гривні першими.
У Національному банку на можливість випуску цифрових гривень відгукуються позитивно. Голова НБУ Кирило Шевченко ще в грудні розповів, що НБУ активно досліджує тему цифрових валют центральних банків вже п’ять років та навіть були ініційовані зміни до законодавства. В еру загальної цифровізації, електронні гроші можуть стати рівноцінним аналогом звичайної гривні.
Що у світі з електронними валютами?
За останні десятиліття можна з упевненістю говорити, що у світі відбулася криптореволюція. Існування та обіг криптовалют не може ігнорувати жодна країна світу. Отже, разом із прозорим та надійним способом платежу та інвестування, криптовалюти створили водночас і нові проблеми, такі як складнощі з контролем інфляції, забезпечення стабільності монетарної політики та навіть незаконні схеми по фінансуванню та відмиванню коштів.
Низка центральних банків країн, в тому числі Національний банк України вивчають, тестують та навіть запроваджують цифрові валюти центральних банків.
Китай вже на порозі закуску цифрового юаня, Швеція наближається до повноцінного запуску е-крони.
На відміну від класичних криптовалют, курс цифрової валюти прив’язаний до основної валюти країни і є стабільним. Запровадження цифрових валют значно здешевить грошові перекази та спростить розрахунки і доступ до фінансових послуг для населення. Потенційно, така валюта може повністю стати замінником готівки.
Водночас запровадження цифрових активів несе такі ризики як банкрутство для традиційних платіжних систем та комерційних банків.
Поява цифрових валют стане таким же значним стрибком у еволюції грошей, як і запровадження пластикових карток чи комп’ютерів.
Зовні, використання цифрових валют нічим не відрізнятиметься від сьогоднішніх звичних безготівкових оплат, які ми здійснюємо за допомогою карток чи смартфонів.
Але, принципова відмінність полягає в тому, що у ланцюжку від кінцевого споживача через платіжні системи та комерційні банки до національного банку, випадають такі проміжні ланки як платіжні системи та комерційні банки. Адже цифрові валюти не залежать від жодних посередників та не потребують їхнього обслуговування. Тому розрахунки такими грошима є набагато дешевшими та відбуваються швидше. Крім того, власник коштів має більше гарантій безпеки, адже усуваються ризики банкрутства комерційного банку та разом із цим втрати доступу до своїх коштів.
В Національному банку наголошують, що запровадження цифрових грошей та перехід до них має бути поступовим, а громадяни матимуть право обирати, користуватися ними чи ні.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися