Продовольча безпека в світі vs посівна кампанія в Україні

Продовольча безпека в світі vs посівна кампанія в Україні

18:04 Березень 20, 2022

Економіка 2571 5 хвилин

Війна в Україні спричинить різке зростання цін на харчові продукти, паливо та транспорт в усьому світі. Про це заявив генсек ООН Антоніу Гутерріш та зазначив, що необхідно зробити все, щоб уникнути голоду і руйнуванню світової продовольчої системи.

Продовольство не так легко замінити, як нафту

При цьому, в енергетиці ситуація є не такою загрозливою, як у продовольчій сфері. У разі затяжних бойових дій в Україні, посівна кампанія провалиться, а це означає збільшення цін на 40-50 % на важливі види продовольства, зокрема на зернові. Про це заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук в інтерв’ю Forbes. Водночас, на ціну нафти впливає багато різних факторів: спершу котирування підскочили до 140$ за барель, а далі знизилися до 100$ і нижче. Росія, хоч і великий постачальник, але її втрату світ може компенсувати. А от ті обсяги продовольства, які постачає Україна всьому світу, швидко замістити неможливо, переконаний Ніколайчук.

Мільйони людей у світі голодуватимуть

Ціни на продовольство у світі рекордно високі, однак за прогнозами ООН можуть збільшитися ще на 22 %. Все через війну Росії в Україні. Про це заявляють у Продовольчій та сільськогосподарській організації ООН (ФАО).

За найгіршого сценарію, більше 13 млн людей у всьому світі голодуватимуть через бойові дії Росії, які зупинили торгівлю та знищують майбутній урожай.

На Чиказькій товарній біржі ціна на пшеницю вже підвищилася на 70%, передає Сьогодні.Гроші.

Україна – важливий експортер продовольства у світі

Економіст Інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської асоціації ООН Андрій Ярмак розповів, що саме пшениця та кукурудза забезпечують 27 % усієї їжі у світі.

Україна виробляє близько 27% соняшникового насіння, 5% ячменю 3% пшениці і рапсу, 2% кукурудзи у частці світового продовольства.

За обсягами експорту соняшникової олії Україна посідає перше місце із часткою 40%. Експорт ячменю — друге місце, експорт рапсу та кукурудзи — третє місце у світі.

Експорті шляхи заблоковані

Найбільш залежні від імпорту цих продуктів країни Африки, Південно-східної Азії та Близького Сходу.

Через заблоковані транспортні сухопутні та морські маршрути, можливість експортувати українську агропродукцію обмежена на 60-90 %, передає Економічна правда.

Від посівної в Україні залежить боротьба з голодом у світі

Посівна кампанія знаходиться під загрозою, через активні бойові дії. Хоча Кабінет міністрів і запровадив заборону експорту міндобрив, однак цього замало, адже господарства забезпечені необхідними ресурсами лише на 30-50%, про це повідомив міністр агрополітики Роман Лещенко.

Крім того, сільгоспвиробники мають гостру проблему з паливом, їм бракує насіння, запчастин до техніки. Про це розповів Олег Нів’євський, глава Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки.

Минулого року Україна отримала історично максимальний урожай. Продовольча криза Україні не загрожує, так як країна забезпечена повністю продуктами харчування, в першу чергу зерновими й олійними. Їх не встигли відвантажити та експортувати. Про це розповів Алекс Ліссітса, з ІМК в інтерв’ю Голосу Америки. Відтак олії, яка є у нас на складах, вистачить Україні на 10 років, є велика кількість кукурудзи, пшениці та цукру на 2 роки. Навіть якщо ми не зможемо провести в повному обсязі весняно-польові роботи, проблеми будуть скоріше для світу.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня