Як війна вплинула на український бізнес

Як війна вплинула на український бізнес

13:23 Березень 26, 2022

Економіка 1724 5 хвилин

Через війну в Україні припинила роботу кожна третя компанія. Про важливість продовження роботи підприємств навіть в умовах війни, сплати податків та створення ресурсу для оборони, постійно говорять в українському уряді. Найбільше постраждали аграрні, виробничі та логістичні бізнеси. Вони, на відміну від представників інтелектуальних та креативних професій, прив’язані до територій та мають обмежену мобільність. Про це розповіла Анна Дерев’янко, виконавча директорка ЄБА.

Нестача робочих рук

З України виїхало до середини березня близько 3 млн громадян. Половина з них — люди працездатного віку і майже всі вони — жінки. Чоловіків було мобілізовано, інша частина переїхала в більш безпечні регіони. Тому бізнес відчуває серйозну нестачу працівників.

Релокейт

Близько половини малих та середніх підприємств не в змозі перевезти власне виробництво. Третина ще не встигли цього зробити, а кожне п’яте підприємство здійснило частковий переїзд або ще перебуває в процесі. Про це свідчать дані дослідження Advanter.Group, передає Економічна правда.

Податкове послаблення

Держава закликає бізнес відновлювати роботу у тих регіонах, де це є можливим. В свою чергу, уряд пішов на безпрецедентний крок та знизив податки до мізерних 2% з обороту, скасувавши ПДВ 20%. Єдиний соціальний внесок для підприємців став добровільним.

Експортні підприємства чекають відновлення відшкодування ПДВ з експорту та зняття обмежень на вивід валюти.

Аграрії постраждали найбільше

Найбільших втрат через війну зазнали аграрні підприємства. Роботи в полях неможливо відкласти на інший час або перенести у більш безпечні регіони. Аграрний сектор страждає не тільки від дефіциту робочої сили, а ще й через здорожчання пального та добрив. Морський шлях, через який здійснювалися поставки, також заблокований росіянами. Через неможливість продати зерно, аграрії відчувають дефіцит обігових коштів для закупівлі добрив та насіння. Попри складнощі, посівний сезон уже розпочався у південних та інших регіонах країни.

Металурги не можуть відвантажити продукцію

Металургійна галузь отримує виручку від продукції, яка експортується в інші країни морем. Крім того, більшість виробництв розміщені частині України, де ведуться бойові дії. Таким чином, найбільші підприємства переходять у режим тимчасової та гарячої консервації технологічного обладнання.

Логістичні компанії страждають через руйнування шляхів

Логістичні компанії, такі як Нова пошта, розповідають, що бізнес дуже постраждав через війну. Велика кількість співробітників переїхала, а у людей, які раніше замовляли товари через інтернет, за один день змінилися пріоритети. Відтак, кількість перевезених посилок в перший день війни зменшилася у двадцятеро.

Частину відділень довелося закрити, але компанія продовжує роботу в усіх областях країни. Найважче продовжувати працювати у Харківський та Київській областях, а найбільшою проблемою є розбиті мости, заблоковані дороги та перевірки документів. Через зруйновані дороги, доводиться їздити новими маршрутами. А через комендантську годину, вночі вантажівки не можуть продовжувати рух. Всі ці фактори ускладнюють пересування, а терміни доставок товарів зростають.

IT підготувалися заздалегідь

92 % учасників асоціації IT Ukraine мали розроблені плани на випадок непередбачуваних обставин, в тому числі війни. Про це повідомив виконавчий директор асоціації Костянтин Васюк.

З початку війни IT компанії забезпечили своїм працівникам швидку релокацію до офісів компаній у європейських країнах або в більш безпечні регіони України. Більшість IT фахівців залишаються в Україні, адже більшість із них чоловіки, які через мобілізацію не можуть виїхати закордон.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня