Коли з'явиться паливо на заправках?
Вже тривалий час українці відчувають дефіцит пального. Його продають в обмеженій кількості, а щоб придбати пальне, потрібно простояти в неабиякий черзі.
В уряді обіцяли вирішити проблему за тиждень, але це було наприкінці квітня. Проблему частково вирішили, хоч і обіцяли незначне зростання цін. Ціни таки зросли, але дефіцит пального досі має місце.
Чому немає пального?
Дефіцит пального виник через знищення російськими агресорами низки нафтобаз та Кременчуцького НПЗ. Про це зазначила Юлія Свириденко на засіданні Конгресу місцевої та регіональної влади 4 травня.
Крім цього, серед населення відчувається надмірний попит через паніку у зв’язку з дефіцитом пального.
Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки та оборони пояснює дефіцит пального тим, що населення почало масово повертатися до своїх домівок. Саме через це склалася така нестандартна ситуація із пальним.
При цьому, ситуація відрізняється не тільки від області до області, а й від заправки до заправки, мало не щодня правила відпуску пального змінюють. На минулому тижні газ відпускали лише по 20 л., сьогодні жодних обмежень щодо кількості газу нема. Як пише Слово і діло, деякі мережі то відпускають паливо тільки по талоном, то обмежують по 10 л в одні руки, то по 10 л на добу, то тільки за картками лояльності, то тільки готівкою, тощо. Ситуація з цінами не менш плачевна. Тут як пощастить: в додатку ціни вказані одні, на таблоїдах інші, а по факту можуть виявитися значно більшими, ніж диктує закон про регулювання торгової надбавки на пальне.
З 5 травня Міністерство економіки підвищило граничну вартість пального. Ціна на дизель не має перевищувати 42,63 грн/л, а бензину — 37,69 грн/л.
Преміальний бензин немає обмежень по ціні. Але, лише в тому випадку, якщо на заправці водночас продається і звичайний бензин. Якщо на заправці є в наявності тільки преміальний бензин, тоді його можна продавати з максимальною надбавкою в 5 % від ціни звичайного бензину. Відтак, ціна не має перевищувати 44,76 грн/л на дизель та 39,56 грн/л на бензин.
Miністерка економіки Юлія Свириденко в ефірі телемарафону 12 травня запевнила, що ціни на пальне різко не зміняться, адже регулювання вартості продовжуватиметься. Щотижня уряд буде поліпшувати логістичні шляхи, щоб побороти дефіцит, адже імпорт пального збільшується щодня. Пальне будуть завозити із США, скандинавських країн, тощо.
Однак ситуація, яка фактично склалася на автозаправних станціях країни, є результатом відсутності контролю за цінами з боку держави. Про це в коментарі Слово і діло зазначає Геннадій Рябцев, директор спеціальних програм науково-технічного центру «Психея».
Крім цього, Державна екологічна інспекція з 13 березня на період дії воєнного стану припинила державний нагляд на українських АЗС, а саме відбір зразків пального.
Коли пального буде достатньо?
Андрій Герус, голова Комітету Верховної ради з питань енергетики та житлово-комунального господарства анонсував, що з середини травня ситуація з пальним покращиться, адже буде поставлено пальне, яке вже законтрактоване в Європі та їде в Україну.
Кабінет міністрів уже погодив відповідні регламенти, щоб завозити пальне з Азербайджану, Близького Сходу та країн Перської затоки. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Задля цього навіть перепрофілюють один із пунктів пропуску на західному кордоні України, щоб пропускати виключно бензовози. Про це йдеться у повідомленні на сайті Кабміну.
Ростислав Шурма, заступник керівника Офісу президента заявив, Що Україна створить стратегічний запас нафтопродуктів, який буде неможливо розбомбити. Під час брифінгу 11 травня Шурма закликав громадян не панікувати. В Офісі президента працюють над відновленням ланцюжків постачання палива і найближчим часом ситуація на заправках стабілізується.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися