Третина цукрових заводів не працюватиме. Чи вистачить Україні цукру?

Третина цукрових заводів не працюватиме. Чи вистачить Україні цукру?

16:12 Серпень 26, 2022

Економіка 1467 4 хвилини

Magyar

Цього року планують запустити тільки 22 цукрових заводи по всій Україні. 10 цукрових заводів не працюватимуть. Про це повідомляє асоціація «Укрцукор».

З урожаєм все в порядку

Цьогоріч українські аграрії посадили 180 тис га буряків. Це 80 % посівів минулого року. Урожаю зібрано 7,83 млн тон. Із нього заводи зможуть виробити 1,08 млн тон цукру. Минулого року українські заводи виробили 1,3 млн тон цукру.

Цукру вистачить і собі, і на експорт

Також Україна має близько 470 тис тон запасів станом на початок нового сезону. Разом з очікуваним обсягом виробництва ця кількість цукру покриє повністю внутрішню потребу та експорт протягом наступного року. Про це повідомляє Міністерство сільського господарства України.

За словами Світлани Литвин, аналітика Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), внутрішня потреба України складає 1,2 млн тон цукру на рік. Враховуючи те, що частини населення виїхала за кордон, то і споживання зменшиться. Експертка переконана, що турбуватися через нестачу цукру протягом наступного року підстав немає.

Чому зупиняють заводи?

Головними причинами зупинки роботи цукрових заводів називають війну та зависокі ціни на газ. Новий сезон розпочинається 1 вересня, а ціна на газ перевищила 2000 дол за 1000 кубометрів. 16 серпня ціни на газ в Європі досягнули максимуму з 8 березня 2022р.

Керівник Гнідавського цукрового заводу Олександр Нікішин розповідає, що якби на підприємстві не диверсифікували виробництво, то роботу цього року навіть не розпочинали би. Завод виробляє на добу 600-700 тон цукру. А за газ при нинішніх цінах довелося б заплатити не менше ніж 400 тон цукру. А ще є витрати на закупівлю сировини, заробітну плату, обслуговування виробництва і т.д. Таким чином, цукор, який виробляють за допомогою природного газу, виходить збитковим. Але, зупинка роботи заводу хоча б на один рік може потягнути за собою псування обладнання, втрату колективу, а це більш тяжкі наслідки для підприємства в довгостроковій перспективі. Про це йдеться на сайті Національної асоціації цукровиків України.

Що буде з цінами на цукор?

З одного боку, на підвищення ціни впливає вартість природного газу. Але з іншого боку пропозиція цукру достатня, а попит менший, ніж у попередні роки. Через таку ситуацію, виробники будуть вимушені підіймати ціни на цукор, щоб втриматися на рівні рентабельності. Про це розповіла Світлана Литвин у коментарі РБК-Україна.

Балансу між витратами та прибутком цього року буде досягти важко. Саме тому третина заводів і закриваються. А ті, що працюватимуть, потребуватимуть більше часу, щоб переробити весь урожай. Для цукрових заводів сезон розпочинається 1 вересня і вони працюють декілька місяців, щоб переробити урожай цукрових буряків на цукор. Експертка зазначає, що ціни на цукор зростуть, але не суттєво.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня