Державний бюджет України недоотримав за 2019 рік 43 млрд гривень

Державний бюджет України недоотримав за 2019 рік 43 млрд гривень

19:21 Квітень 10, 2020

Економіка 10595 4 хвилини

Недонадходження державного бюджету у 2019 році, через низьку якість макроекономічного прогнозування, сягнули 43 млрд грн. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, коментуючи Висновки за результатами аналізу річного звіту Кабінету Міністрів про виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», повідомляє пресслужба Рахункової палати України.

          За словами Валерія Пацкана, неякісний прогноз призвів до значних відхилень окремих фактичних макропоказників від прогнозованих. Ідеться насамперед про обмінний курс гривні, зростання імпорту і цін тощо. «У ІV кварталі були внесені зміни до закону про державний бюджет на 2019 рік і зменшені обсяги доходів загального фонду на 20 млрд грн і видатків на 22 млрд грн.

          Але попри це державний бюджет не виконано як за доходами на 38 млрд грн (3,7%), так і за видатками на 54 млрд грн (4,8%). Планові показники доходів, які адмініструються Державною митною службою, не виконано на 29 млрд грн (7,3%). Водночас Державна податкова служба перевиконала план на 2,3 млрд грн (0,5%) за рахунок того, що за рішенням Уряду державні підприємства сплатили до бюджету частину прибутку, яку мали перерахувати до 1 липня 2020 року», – підкреслив Голова Рахункової палати.

          На думку Валерія Пацкана, план видатків не виконаний через прийняття неефективних управлінських рішень, відсутність належного планування, низьку виконавську дисципліну учасників бюджетного процесу.     Голова Рахункової палати підкреслив, що впродовж року Державна казначейська служба України відкривала асигнування згідно з помісячним розписом загального фонду. За його словами, головним розпорядникам бюджетних коштів надавалося право здійснювати видатки, але можливості обмежувалися неналежною ресурсною забезпеченістю загального фонду.

          Пан Валерій також зауважив, що у 2019 році зменшився обсяг наданих з державного бюджету субвенцій місцевим бюджетам на надання пільг і житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг та первинну медичну допомогу населенню, оскільки ці видатки здійснювалися частково з державного бюджету.

          За його словами, через це зменшилася частка видатків місцевих бюджетів без трансфертів до державного бюджету у видатках зведеного бюджету, яка найменша з 2015 року.

          Крім того, додав він, навіть зменшений на 16 млрд грн до 0,7 млрд грн план надходжень до державного бюджету від приватизації майна не виконаний на 0,2 млрд грн (21%). За словами Валерія Пацкана, ці недонадходження знову, як і у попередні роки, були заміщенні запозиченнями.

          «У результаті у надходженнях фінансування державного бюджету на покриття дефіциту в сумі 81 млрд грн і погашення державного боргу в сумі 345 млрд грн переважали державні внутрішні запозичення, з яких третину придбали нерезиденти. Це збільшило ризики дестабілізації фінансової ситуації у разі виходу нерезидентів із ринку внутрішніх запозичень. На погашення й обслуговування державного і гарантованого державою боргу з державного бюджету спрямовано 474 млрд грн, або 33% усіх витрат державного бюджету», – підкреслив Голова Рахункової палати.    

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня