Якими будуть тарифи на електроенергію у наступному році?

Якими будуть тарифи на електроенергію у наступному році?

19:26 Листопад 21, 2022

Економіка 307 5 хвилин

Magyar

Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг схвалила проект нових тарифів на електроенергію під час засідання 18 листопада.

Згідно з рішенням, тариф на передачу електрики підвищиться у 1,5 рази, А на диспетчеризацію — у 4,5. Це рішення спершу буде опубліковано на сайті НКРЕП для збору пропозицій та зауважень.

Такі підвищення торкнуться в першу чергу виробників товарів та всіх українських підприємств, а опосередковано таке підвищення вплине на ціни на всі товари.

Очільник НКРЕКП Костянтин Ущаповський пояснює це тим, що головним завданням Нацкомісії є ухвалення збалансованих тарифів, які з одного боку мають не призвести до збитковості роботи українських підприємств, а з іншого боку – підтримати Укренерго та його здатність диспетчеризувати роботу енергосистеми та підтримувати функції передачі електроенергії. Очільник пояснює це тим, що через ворожі атаки витрати Укренерго зросли кратно.

Підприємства хімічної та металургійної галузей категорично проти такого різкого підвищення тарифів, адже це може призвести до повної зупинки таких виробництв.

Зелена енергетика в плюсі

У виграші будуть власники відновлювальної енергетики, адже саме з тарифу на передачу їм будуть компенсувати високі зелені тарифи на електроенергію. При цьому, керівники таких підприємств вважають, що навіть таких підвищених тарифів буде недостатньо, щоб компенсувати Боргі держави за зеленим тарифом.

Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков заявив про підтримку рішення НКРЕКП щодо підвищення тарифів., передає Agronews.

Тарифи для населення поки що під мораторієм

Вартість електроенергії для населення Кабмін зафіксував до кінця опалювального сезону. І відтак, населення буде оплачувати за електроенергію за поточними цінами щонайменше до кінця березня.

Однак, наразі всі електроенергетичні структури в Україні працюють в збиток, тому після завершення дії мораторію підвищення тарифів на електроенергію є неминучим.

Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова говорить про те, що з економічної точки зору енергокомпанії будуть змушені збільшувати тарифи. «Багато чого залежатиме від того, як ми зможемо запустити роботу Запорізькою атомної електростанції та інших енергетичних об’єктів. Однак, вирішальне слово буде за українським урядом, та президентом», – підкреслив експерт. Це політичне рішення стане відомим у березні.

Експорт та імпорт електроенергії

На фоні підвищення тарифів на електроенергію для внутрішніх споживачів, варто не забувати про те, що Україні дуже вигідно експортувати електроенергію до ЄС через значну різницю цін. Так, лише за жовтень 2022р. Україна заробила на експорті електроенергії до Європи понад 113 млн дол. Тоді як за минулий рік прибуток склав тільки 26,36 млн дол., передає видання Фокус.

Однак, через ворожі обстріли по енергетичних об’єктах, Україні довелося зупинити експорт електроенергії та навіть протестувати її імпорт з ЄС.

Ще 27 жовтня Україна протестувала постачання електроенергії з Європи. Прес-служба державного енерго трейдеру АТ «Енергетична компанія України» повідомила про успішний тест імпорту електроенергії зі Словаччини. 19 листопада компанія повідомила про повторне тестове постачання електроенергії з Євросоюзу. Тестовий імпорт зі Словаччини потужністю 1 МВт тривав протягом 2 годин. У компанії наголосили, що імпорт електроенергії проводиться не з комерційною метою, а щоб в екстрених випадках мати запасний варіант для стабілізації української енергосистеми.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня