Новий податок для українців у новому році. Хто платитиме за паї?

Новий податок для українців у новому році. Хто платитиме за паї?

15:55 Листопад 24, 2022

Економіка 3514 4 хвилини

Magyar

З 1 січня 2023р. власники земельних паїв зобов’язані сплачувати новий податок.

Податок на пай сплачуватимуть ті селяни та фермери, які мають у власності або взяли в оренду такі ділянки:

  • Земельні ділянки, які використовуються садівничими чи дачними кооперативами, включаючи ті ділянки, які набуто у власність;
  • Землі запасу;
  • Не витребувані земельні паї, які перебувають у розпорядженні органів місцевого самоврядування, крім земельних паїв, переданих в оренду;
  • Земельні ділянки в зоні відчуження;
  • Земельні ділянки сільськогосподарських угідь, у межах населених пунктів, якими володіють або користуються фізичні особи.

Повний перелік земельних ділянок, користувачі або власники яких є фізичними особами та мають сплачувати земельний податок, перераховано у статті 38 (1) Податкового кодексу України.

Хто сплачуватиме земельний податок?

Якщо є офіційний договір оренди, то сплачувати податки має орендар. Якщо такого договору немає, то селяни та фермери за свій пай будуть сплачувати мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ). Про це розповідає у своєму блозі старший проектний менеджер із земельної реформи офісу реформ КМУ, доктор економічних наук Андрій Мартин.

Головною причиною запровадження такого податку експерт називає те, що зараз в Україні близько третини земель перебувають у “сірій” оренді. Тобто, аграрії користуються землею неофіційно, а розраховуються із власником паю у натуральній формі чи готівкою. Таким чином, орендар не сплачує податки до місцевого бюджету.

Для тих орендодавців та орендарів, які дотепер офіційно сплачували податки, нічого не зміниться, наголошує Андрій Мартин.

Скільки треба заплатити?

Після введення земельного податку, власник паю буде сплачувати близько півтори тисячі гривень за гектар землі до місцевого бюджету. Відтак, за середньостатистичний пай в розмірі 4 га треба буде сплатити шість тисяч гривень на рік.

У Податковому кодексі прописано формулу, за якою розраховуватиметься розмір МПЗ. Податок на пай залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнту індексації, перемноженої на коефіцієнт 0,05. Простими словами, власник паю платитиме 5 відсотків річних від грошової оцінки землі.

Чи буде відстрочка через війну?

За словами Андрія Мартина, податок на землю за 2022 та 2023 роки не сплачуватимуть власники ділянок, що знаходяться в тимчасовий окупації або на територіях, де велися або ведуться бойові дії, а також ділянки, на яких розміщені фортифікаційні споруди або які є засміченими вибухонебезпечними предметами.

Уряд запровадив такий податок, незважаючи на те, що це матиме негативний відгук серед українців.

У Верховній раді наразі немає жодних ініціатив, щоб відтермінувати сплату земельного податку. Тут все залежить від політичного рішення влади.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня