У ЄС викликає занепокоєння український продовольчий демпінг
Укотре вироблені в Україні продукти харчування викликають напругу на ринках Європейського Союзу. Але якщо в перші місяці російсько-української війни офіційні особи ЄС побоювалися глобального дефіциту продовольства, то тепер у деяких державах-членах викликає занепокоєння необмежений імпорт сільськогосподарської продукції, виробленої в охопленій воєнними діями країні.
Щоб уникнути українського продовольчого демпінгу, єврокомісар з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Польщі Януш Войцеховський запропонує переглянути укладену з Києвом угоду про вільну торгівлю, пише Politico. Єврокомісар говорив у польському парламенті про необхідність введення обмежень на імпорт деяких продуктів харчування та сировини, вироблених в Україні, щоб захистити внутрішні ринки та фермерів ЄС.
Українські продукти: багато чи мало?
У червні Брюссель домовився з Києвом про те, що ЄС на рік призупинить імпортні мита на українські товари, а також сприятиме доставці сільськогосподарської продукції з охопленої війною країни шляхом створення так званих маршрутів солідарності.
Метою Єврокомісії було завдяки тимчасовому звільненню від мита й розвитку наземних транспортних шляхів надати Україна можливість експортувати якомога більше продовольства та сировини через блокування росією встановлених морських шляхів.
Пізніше за посередництва кількох країн та ООН Москва й Київ домовилися залишити відкритими найважливіші морські шляхи транспортування продовольства і сировини.
Однак ця угода досить крихка, оскільки росія готова в будь-який момент знову заблокувати прохід кораблів, які відправляються з українських портів. Таким чином, підвищення пропускної спроможності альтернативних маршрутів наземного транспорту залишалося пріоритетною метою розвитку, що також вплине на угорсько-українське автомобільне та залізничне сполучення.
Досі Київ отримував гроші на просування експорту
Пропозиція єврокомісара з питань сільського господарства Януша Войцеховського щодо обмеження імпорту викликає подив, оскільки різко суперечить словам Урсули фон дер Ляєн, президентки Європейської комісії, яка пообіцяла ще один мільярд євро підтримки для збільшення експорту українського зерна в листопаді.
Торговельні послаблення дали свій результат, і в серпні порівняно з цим місяцем минулого року кількість товарів, які надходять до ЄС, зросла в рази. Це, зокрема, найважливіші злаки, олія, тваринні жири, яйця, м’ясо птиці, цукор.
Крім польських фермерів, дедалі більша кількість українських товарів, які надходять у країни ЄС, підриває конкурентоспроможність румунських та болгарських виробників.
Побоювання фермерів ЄС можуть підтвердитися
Ще до війни деякі сільськогосподарські продукти надходили до ЄС у значних кількостях. Зокрема в минулому спричиняли потрясіння на ринках м’ясо птиці та яйця.
Конкурентоспроможність європейських виробників серйозно погіршує дешевий український товар. Це пов’язано з тим, що правила безпеки харчових продуктів і захисту тварин у ЄС є найсуворішими у світі. Відповідність нормам Євросоюзу тягне за собою значні додаткові витрати. Натомість українські виробники не підпадають під ці правила, і відповідність нормам ЄС не є умовою для імпорту.
Таким чином, українські фермери та агрокомпанії можуть виробляти більшу кількість продуктів харчування за значно нижчою ціною, ніж їхні конкуренти з ЄС. У зв’язку з цим продукти з України, які з’являються в комерційному обігу Євросоюзу, є набагато дешевшими, а їхня якість поступається продукції, виробленій у країнах-членах.
Угода про вільну торгівлю буде переглянута Єврокомісією через рік, але, виходячи із заяв, зроблених на сьогодні, можна очікувати, що українські продовольчі продукти й сільськогосподарська продукція зможуть ввозитися до Європейського Союзу без мита ще й у 2024-му.
Джерело: napi.hu
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися