karpat.in.ua

ЄС погодив межу цін на російський газ

Міністри енергетики країн Європейського союзу погодили тимчасовий механізм зі встановлення граничної ціни на російський газ.

Про це у своєму Twitter написав речник чеського головування в ЄС Дмітрій Черніков.

“Угода”, – написав він єдине слово у своєму Twitter.

Невдовзі постійне представництво Польщі при ЄС привітало досягнуту угоду.

“Ми вітаємо домовленість міністрів ЄС про обмеження ціни на газ на рівні 180 євро/МВт-год, що включає обмеження на всіх європейських хабах”, – зазначається в дописі представництва.

Рада Європейського Союзу підтвердила досягнення угоди, оприлюднивши відповідний допис.

“Міністри енергетики ЄС досягли політичної згоди щодо регламенту Ради, який встановлює механізм корекції ринку для захисту громадян та економіки від надмірно високих цін. Регламент має на меті обмежити епізоди надмірних цін на газ в ЄС, які не відображають ціни на світовому ринку, одночасно забезпечуючи безпеку енергопостачання та стабільність фінансових ринків”, – йдеться у повідомленні.

У Раді запевнили, що ця угода захистить громадян від стрімкого зростання цін на енергоносії.

“Ми встановимо реалістичний та ефективний механізм, який включає необхідні гарантії, які убезпечать нас від ризиків для безпеки постачання та стабільності фінансових ринків. Ми ще раз довели, що ЄС єдиний і нікому не дозволить використовувати енергію як зброю”, – зазначається в дописі.

Які деталі газової угоди

Міністр промисловості та торгівлі Чехії Йозеф Сікела зазначив, що механізм корекції активуватиметься автоматично, якщо на ринку станеться одна з подій:

Механізм застосовуватиметься з 15 лютого 2023 року. Агентство співробітництва регуляторів енергетики (ACER) буде постійно контролювати ринки, і якщо воно помітить, що відбулася одна із зазначених подій, воно опублікує “повідомлення про корекцію ринку” на своєму вебсайті.

Поки механізм діятиме, операції щодо ф’ючерсів на природний газ вище за так званий “ліміт динамічних ставок”, не будуть дозволені. “Динамічний ліміт ставок” є орієнтовною ціною на зріджений природний газ на світових ринках (на основі міжнародного кошика транзакційних центрів ЗПГ) плюс 35 євро/МВт-год. Якщо базова ціна на ЗПГ буде нижчою за 143 євро, динамічний ліміт торгів залишиться на рівні 143 і 35 євро.

Після активації динамічний ліміт ставок діятиме щонайменше протягом 20 робочих днів. Якщо динамічний ліміт ставок буде нижчим за 180 євро/МВт-год протягом останніх трьох робочих днів поспіль, він буде автоматично деактивований.

Джерело