З нового року пункти обміну валют зобов'язані сплачувати більше податків

З нового року пункти обміну валют зобов'язані сплачувати більше податків

08:30 Січень 24, 2023

Економіка 1080 6 хвилин

Небанківські пункти обміну валют з нового року зобов’язали сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток підприємств. Національний банк щомісяця буде надавати податковій інформацію щодо підприємств, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі.

Всі обмінники внесуть до реєстру

З цією метою Нацбанк створив Реєстр пунктів обміну іноземної валюти. При цьому, як пише Економічна правда, відокремлені підрозділи банку або структурні підрозділи оператора поштового зв’язку, які не використовують зовнішню рекламу, вивіски або таблички для рекламування діяльності щодо торгівлі валютою в готівковій формі, не підлягають внесенню до реєстру.

Обмінники ухиляються від сплати податків

У Нацбанку заявляли, що готівкові обмінники ухиляються від сплати податків, адже їхні податки мізерні у порівнянні з доходами. За словами голови Податкового комітету Данила Гетманцева, один обмінний пункт заробляє в місяць щонайменше 80 000 гривень доходу. В НБУ заявили, що обмінники сплачують всього 0,0018 5 % від обсягу купленої ними валюти. Це близько 7 млн грн за рік на весь ринок обмінників. в Україні налічується майже 4000 обмінних пунктів.

Відтак, у листопаді 2022р. Верховна рада ухвалила законопроект №7655, згідно з яким кожен пункт обміну валют буде сплачувати фіксований авансовий внесок з податку на прибуток підприємств. Якщо обмінник знаходиться в населеному пункті з більше ніж 50 тисяч мешканців, то йому потрібно сплатити податок у розмірі 3 мінімальних зарплат – 20 100 грн. Таким чином, за рік такий пункт обміну валют має заплатити до бюджету щонайменше 241 тисячу гривень.

Якщо обмінний пункт розташований у населеному пункті, де мешкає менше ніж 50 тисяч людей, то потрібно буде сплачувати одну мінімальну зарплату в якості авансового внеску податку на прибуток підприємств.

Податок на приубток сплачуватимуть авансом

З 1 січня 2023р. банки, небанківські фінустанови та оператори поштового зв’язку, які торгують валютними цінностями в готівковій формі, зобов’язані сплатити авансовий внесок з податку на прибуток підприємств. Про це йдеться у повідомленні прес-служби НБУ.

Відповідні зміни до податкового кодексу були запроваджені законом України про внесення змін до податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі» №2720-IX.

До кінця січня Нацбанк зобов’язав усі банки надати інформацію про їхні відокремлені підрозділи, які працюють з метою торгівлі валютними цінностями в готівковій формі. Кожен пункт обміну валют НБУ включить до спеціального реєстру. Банки мають надати інформацію протягом 10 робочих днів, повідомили в прес-службі НБУ. Інформація з реєстру пунктів обміну іноземної валюти буде публікуватися щомісяця на сайті Національного банку України.

Обмінник зобовʼязаний видавати квитанції

Це вже не перша спроба Нацбанку закрутити гайки для обмінних пунктів. Так, у серпні НБУ анулював ліцензію фінансові компанії “Голден груп”, внаслідок виявлення таких порушень як здійснення валютно-обмінні операції без її документального оформлення, перешкоджання проведенню позапланової виїзної перевірки та інші порушення.

Ще чотири компанії, які володіли 600 обмінниками, НБУ в серпні позбавив ліцензій, а ще дві компанії оштрафував через порушення вимог валютного законодавства. Ці компанії охоплювали близько 15 % готівкового обміну валют України.

Нагадаємо, що Нацбанк заборонив обмінникам мати табло з курсами валют поза межами кас установ.

Нацбанк продає резерви, щоб утримати валютний курс

За минулий тиждень НБУ продав понад 722 млн дол своїх резервів на міжбанківському валютному ринку. Загалом, з початку року Нацбанк продав вже понад 2 млрд дол. Все для того, щоб стримати тиск на валютному ринку через емісію гривні, а також задля утримання фіксованого курсу та балансування ринку експортерів та імпортерів.

З кінця травня минулого року Нацбанк був вимушений продавати близько одного млрд дол своїх резервів щотижня. Однак, як передає Економічна правда, після підвищення курсу долара на 25% — до 36,6 грн гривень за долар, яке було проведено в середині липня, ситуація стабілізувалася, а продажі валюти не перевищували півмільярда доларів щотижня.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня