Як відключення електроенергії позначилися на бізнесі та економіці України?

Як відключення електроенергії позначилися на бізнесі та економіці України?

13:10 Січень 31, 2023

Економіка 934 5 хвилин

Magyar

В Україні пошкоджені усі теплові та гідроелектростанції, і половина високовольтного обладнання. Про це говорить Дмитро Горюнов, старший економіст Центру економічної стратегії, в коментарі BBC Україна. А українська енергосистема зазнала збитків на мільярди доларів через російські обстріли, як заявляє міністр енергетики Герман Галущенко

В Інституті економічних досліджень наголошують, що відключення електроенергії — топ перешкод для діяльності підприємства. Навіть промислові гіганти з безперервними циклами виробництва були змушені зупинити роботу. Інститут економічних досліджень наводить дані, згідно з якими металургійні підприємства кілька днів не працювали. Відтак, відключення енергії призвело до зупинки доменних печей, які важко заново запустити.

Підприємства харчової промисловості, такі як хлібопекарні та молокозаводи також зупинялися. Це призводило до тимчасових перебоїв із постачанням основних продуктів харчування, таких як хліб чи молоко.

Виробничі цикли багатьох харчових підприємств не вкладаються в графіки відключень. Ще однією проблемою є те, що у підприємства немає генераторів з такою потужністю, яка потрібна для виробничих процесів.

Без електрики магазин краще просто закрити

Згідно з опитуванням, яке проводила Європейська бізнес асоціація, 86% бізнесу встановили генератори або інші джерела живлення. Близько 65% використовують додаткові джерела зв’язку та інтернету. У ЕВА кажуть, що такі альтернативні джерела живлення і зв’язку можуть собі дозволити великі, часто міжнародні підприємства. Малому бізнесу впоратися з викликами, пов’язаними з постійними відключеннями електроенергії, набагато важче.

Підприємці знаходять кошти на генератори, однак купити їх і доставити — це ще половина квесту. Підприємці стикаються з технічними проблемами, налаштування, браком фахівців та державним регулюванням. А ще генератор постійно потрібно заправляти та мати запас палива для нього. Місцеві жителі часто скаржиться на гучну роботу від генераторів.

Але, іншого виходу немає, адже без електроенергії магазин не просто без світла, не працюють ані холодильники, ані морозильні камери, ані каси. Його просто краще закрити.

Генератори стимулюють інфляцію та зростання цін

При цьому, вартість струму, отриманого від генератора у 4-5 разів вища, ніж ціна електроенергії з мережі.

І ці додаткові витрати бізнесу лягають в ціну товарів та послуг. Міністр економіки Юлія Свириденко вже заявила, що перехід бізнесу на генератори може спричинити додаткове зростання інфляції на 1-2% в наступному році. Крім цього, зріс попит на паливо. Олександра Бетлій з ІЕД вказує на зростання у грудні імпорту дизпалива та бензину на 15-20% порівняно з листопадом.

Зв даними ЕВА, станом на середину грудня минулого року, через енергетичну кризу, 1% підприємств були змушені припинити роботу.

66% компанії були змушені змінити графік роботи, 40% — зменшити обсяги виробництва та надання послуг, 12% частково закрили офіси, відділення, торгові точки, а 9 % призупинили свою роботу чи законсервували частину приміщень.

Коли це все закінчиться?

Герман Глущенко в інтерв’ю Forbes розповів, що ситему енергосистем вдасться стабілізувати найскоріше до літа.

Андрій Герус, голова Парламентського енергетичного комітету також говорить про те, що усунення проблеми та дефіциту електрики вдасться досягти протягом місяців, а не тижнів.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня