Хто отримає компенсацію за зруйноване війною майно?

Хто отримає компенсацію за зруйноване війною майно?

08:30 Лютий 27, 2023

Економіка 1652 5 хвилин

Magyar

Через рік після повномасштабного вторгнення російської федерації на території України, Верховна рада ухвалила в другому читанні закон про компенсацію за зруйноване чи пошкоджене житло.

23 лютого законопроект №7198 підтримали народні депутати у другому читанні, передає Укрінформ. Законом запроваджується механізм, за яким будуть компенсовувати зруйноване житло внаслідок російської агресії.

Дія закону поширюється на об’єкти, які на дату введення воєнного стану не були на тимчасово окупованій території та були зруйновані. В документі прописані основні організаційні та правові моменти, за якими держава надаватиме компенсацію за пошкодження чи знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій.

Важливо, що на компенсацію можуть розраховувати тільки громадяни України, власники житлової нерухомості, яка була знищена або пошкоджена після 24 лютого 2022р, та не знаходилася на тимчасово окупованих територіях.

За даними Укрінформ, внаслідок агресії Росії, у 2% українців житло повністю зруйноване, а у 6% зазнало пошкоджень.

Як отримати компенсацію від держави?

Власник знищеної квартири зможе отримати житловий сертифікат — це спеціальний документ, який є гарантією держави профінансувати покупку житла на певну грошову суму. Людина зможе самостійно обрати локацію, щоб використати свій житловий сертифікат.

Власник приватного будинку зможе обирати між отриманням житлового сертифікату на покупку квартири, будинку та грошової компенсації. Останню будуть перераховувати на спеціальний рахунок, гроші з якого можна буде використати на фінансування будівництва.

Грошову компенсацію на пошкоджене майно отримати буде неможливо, бо для таких випадків передбачено виключно відновлення через будівельні роботи або надання будівельних матеріалів.

Грошова компенсація не має граничного розміру, не має обмежень щодо місцезнаходження, типу та площі нового житла. Можна навіть обирати дорожче житло і за власний кошт покрити різницю, або використати кілька сертифікатів від різних власників, щоб придбати один об’єкт нерухомості. Це може бути квартира на вторинному ринку або новобудова, яку тільки планують здавати в експлуатацію, пояснила глава профільного комітету Олена Шуляк. Розмір компенсації будуть визначати Комісії при органах місцевого самоврядування, керуючись методикою наданою Кабміном.

Житловий сертифікат можна буде використати протягом пʼяти років з дня його видачі, а відчужувати майно протягом такого ж періоду часу заборонено, крім успадкування.

Пріоритет в отримані компенсації матимуть багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю, учасники бойових дій та інші соціально вразливі групи населення.

Подати заявку про пошкоджене чи знищене майно можна буде через Дію або ЦНАПи. Всі дані вносяться до реєстру пошкодженого та знищеного майна. Автори законопроекту зазначають, що через Дію уже подано близько 325 тис заявок від людей, чиє майно зруйновано або пошкоджено, передає Закон і бізнес.

До заявки потрібно додати копію документів на право власності та фото- та відеофіксацію нерухомості до та після знищення, за наявності.

Заявку можна буде подати під час дії воєнного стану в Україні та ще рік після його завершення.

Представники Transparency International Ukraine висловили такі недоліки законопроекту, як неможливість для власників зруйнованих квартир отримати кошти для будівництва власного будинку, навіть якщо вони володіють земельними ділянками. Ще одним недоліком називають неможливість відчужувати нове житло протягом пʼяти років. Про це пише Андрій Швадчак, юридичний радник Transparency International Ukraine.

Отримати від держави компенсацію можна буде, не чекаючи репарацій від Росії. Фінансувати компенсації за пошкоджене та знищене майно будуть за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, міжнародних фінансових організацій, міжнародних поворотних чи безповоротних фінансових допомог, репарацій, інших джерел, в тому числі місцевих фондів.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня