Що чекає на українські банки в 2023 році?

Що чекає на українські банки в 2023 році?

11:37 Березень 31, 2023

Економіка 1866 6 хвилин

Magyar

Наразі в Україні працює 65 банків. За оцінками фінансистів, до кінця року вийти з ринку можуть 10-12 з них. Йдеться не лише про визнання банків неплатоспроможними, а й про продаж банку, добровільну здача ліцензії, тощо. Приміром, ПУМБ Рината Ахметова збирається придбати Ідея банк, який є дочірньою компанією польського Idea bank.

У квітні Нацбанк збирається провести оцінку якості активів банків через стрес-тестування. На цьому наполягає МВФ, однак формат перевірок наразі ще не відомий. За результатами діагностичного обстеження банків, НБУ планує побачити реальний стан української банківської системи. В ході тестування регулятор буде вимагати від власників банків розробки планів щодо відновлення капіталу їхніх фінансових установ.

Скільки в Україні збиткових банків?

Потенційні втрати кредитних портфелів оцінюють в НБУ на рівні 30%. Згідно з офіційними даними, обсяг непрацюючих активів досяг 38 % від кредитного портфелю, що на 8 п.п. більше, ніж рік тому. Як пояснив Андрій Пишний, голова НБУ, регулятор оцінюватиме достатність капіталу банків. У разі недостатності, Нацбанк вимагатиме від банку план по відновленню капіталу. Наразі ліквідність банків є надлишковою, тому вимоги з докапіталізації живими коштами в НБУ вважають нераціональними.

Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU, говорить про те, що багато банків зможуть обійтися без докапіталізації, адже покривають військові втрати високими доходами. Йдеться про доходи на клієнтських залишках, так як банки будуть і надалі розміщувати кошти в депсертифікатах та отримувати проценти за них. Також банки отримують прибуток від різниці між офіційним і комерційними курсами валют, так званий дохід від витрат українців за кордоном, пояснює Демків в коментарі РБК-Україна.

Як передає Економічна правда з посиланням на дані з OpendataBot, з початку війни банки заробили максимальний прибуток — майже 15 млрд грн. Збитків зазнали лише 10% фінансових установ.

За підсумками 2022 року, Укрексімбанк став одним із найзбитковіших. Сума збитків склала 6,89 млрд грн.

Наразі у Мінфіну немає планів з докапіталізації державних банків протягом 2023-го року. Відтак, Укрексімбанк планує виставити на продаж активи на більш ніж 100 млрд грн.

З початку війни з українського ринку вийшли 5 банків. Одразу після вторгення уряд розпочав ліквідацію, а НБУ відкликав ліцензії в Промінвестбанку та колишнього Сбербанку, які належали РФ. У червні через втрату ліквідності та численні порушення збанкрутував Мегабанк. У серпні банк Січ було визнано неплатоспроможним. У лютому 2023р. Банк Форвард, кінцевим власником якого був громадянин РФ, пішов з ринку.

Що з депозитами?

За офіційними даними Національного банку України, станом на 1 лютого в українських банках налічувалося 65,5 млн вкладів, з яких 9 млн депозитів у валюті. На загальну суму понад 1,413 трлн грн. Лідером банків за вкладами є Приватбанк. В ньому зберігається 329.3 млрд грн фізичних осіб.

Що з іпотеками?

За даними НБУ, порівняно із січнем 2022р., іпотечне кредитування скоротилося за кількістю договорів вдвічі, та на четвертину у грошовому еквіваленті. Українські банки дають кредити тільки в межах державних програм “Доступна іпотека” та “Єоселя”, виключно на вторинному ринку нерухомості. Про видачу нової іпотеки в січні цього року повідомили лише 4 банки. Ставка за іпотечними кредитами знизилася з 8,3% до 7,5% у січні 2023-го, передає РБК-Україна.

Для порівняння, у 2022-му банки видали понад дві тисячі іпотечних кредитів на загальну суму майже 2 млрд грн. У порівнянні з довоєнним 2021 роком, іпотечне кредитування в Україні скоротилося в більш ніж пʼять разів по кількості договорів, та в 4,3 рази у грошовому еквіваленті, передає РБК-Україна з посиланням на НБУ.

Що по кредитам?

У лютому 2023р. середні відсоткові ставки по новим кредитам банків у гривнях для населення становили 36% річних. Валютні кредити знизилися і коштують населенню 5,1%.

Підприємства сплачують за кредитами 20,5% річних у гривнях або 5,5% у валюті.

Водночас, українські банки продовжують посилювати вимоги для населення щодо видачі кредитів. При цьому, вартість споживчих позик фінустанови також значно збільшили.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня