Чому від українського зерна відмовляються країни ЄС?

Чому від українського зерна відмовляються країни ЄС?

14:19 Квітень 17, 2023

Економіка 1293 4 хвилини

Низка країн-сусідів України відмовляються від українського зерна та іншого продовольства. Основна причина – зниження цін та погіршення умов для місцевих фермерів, які не можуть конкурувати із дешевшими українськими продуктами харчування.

Протести європейських фермерів

У суботу, 15 квітня, польський уряд наклав заборону на ввезення українського зерна та низки інших продуктів харчування. Одразу після Польщі, імпорт зернових та олійних культур та інших сільськогосподарських продуктів заборонила Угорщина, передає Слово і Діло.

Напередодні, 12 квітня польські фермери блокували залізницю на українсько-польському кордоні, протестуючи проти ввезення українського зерна. Польські фермери через ввезення в країну українського зерна, позбавлені можливості реалізовувати власну продукцію. Перший протест відбувся 16 лютого 2023р. і тривав 48 годин. 7 березня польські фермери вже заблокували дорогу держзначення. Причиною мітингу стало зменшення цін на продовольство у Польщі через збільшення його імпорту з України.

5 квітня польський міністр сільського господарства подав у відставку через складну ситуацію та кризу, пов’язану з українським зерном.

У неділю, 16 квітня, стало відомо про наміри болгарського уряду заборонити тимчасово імпорт українського зерна. На цьому наголосив Явір Гечов, міністр сільського господарства Болгарії. Причиною таких дій називають “захист болгарських інтересів”, передає Слово і Діло.

Пестициди в українському зерні в Словаччині

У Словаччині заборонили переробку та продаж українського зерна через виявлені пестициди. Міністерство сільського господарства країни видало відповідне попередження. Після взяття проб українського зерна пшениці, у ньому було виявлено заборонений у ЄС пестицид. Тепер словацька влада збирається перевірити все зерно з України, яке зберігається у Словаччині. Заборони на імпорт поки що немає, але ввезення українського зерна словацька влада не рекомендує.

Звернення до Брюсселю нічого не дали

У березні прем’єр-міністри Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, та Болгарії зверталися до Брюсселя з офіційним проханням обмежити кількість продовольства, яке надходить з України до ЄС. Йшлося зокрема про збіжжя, олійні культури, яйця, птицю та цукор.

Проблема виникла після того, як низка країн Європейського союзу після російського вторгнення запропонувала допомогти в транзиті українського зерна на ринки третіх країн. Європейська комісія водночас скасувала квоти та митні збори, щоб спростити транспортування продовольства. Однак, через логістичні проблеми зерно накопичувалося в країнах ЄС, заполонивши місцеві ринки та знижуючи ціни.

У січні проблему вже обговорювали у Брюсселі. У Єврокомісії заявили, що повернення мит на аграрну українську продукцію не розглядають, передає DW.

Торгова політика регулюється на рівні ЄС, а не окремих країн

У ЄС вже відреагували на заборону імпорту українського зерна Польщею та Угорщиною. Як пише Reuters, у заяві Європейської комісії наголошують, що торгова політика є виключно компетенцією ЄС, а тому односторонні дії окремих країн у цих питаннях є неприйнятними.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня