Скільки втрачено «зелених» енергетичних обʼєктів через війну в Україні?
Через обстріли та руйнування росією української енергетичної інфраструктури, неабияк постраждала і генерація “зеленої енергетики”. Однак, не зважаючи на війну, обʼєкти відновлювальної енергетики не тільки відновлюють свою робот в Україні, а й навіть запускають нові обʼєкти.
Перша вітроелектростанція збудована під час війни
У травні в Україні запрацювала вітроелектростанція, яка буде найбільшою у Східній Європі. Офіційно введено в експлуатацію першу чергу Тилігульської вітроелектростанції, що на Миколаївщині. При цьому, ВЕС знаходиться лише за 100 кілометрів від окупованої Росією території та є першою у світі вітроелектростанцією, яку збудували під час війни.
Перша черга вітроелектростанції складається з 19 вітротурбін, що мають загальну потужність 114 МВт. Про це повідомляє прес-служба ДТЕК.
Друга черга складатиметься із 64 турбін. Загальна потужність Тилігульської вітроелектростанції складатиме 500 МВт і забезпечить електроенергією будинки та підприємства на півдні України.
Для порівняння, весь обсяг електроенергії, яку генерують зелені електростанції в Україні, становить близько 10 ГВт.
Ще один деокупований об’єкт відновлюваної енергетики — Трифонівська сонячна електростанція відновила роботу у січні цього року.
Зелена генерація зменшилась вдвічі через війну
Більша частина вітрових та сонячних електростанцій розміщена саме на півдні України. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, до кінця жовтня 2022р. через війну довелося вивести з експлуатації близько 75% вітрових електростанцій, та 50% сонячних.
Багато об’єктів відновлюваної енергетики опинилися в окупації або в регіонах, де тривають активні бойові дії чи в прифронтових областях. Через пошкодження мереж, постійні обстріли, розкрадання обладнання окупантами та обмежений доступу до електростанцій, робота таких об’єктів тимчасово припинена.
На кінець 2022р. втрати відновлюваної енергетики в Україні були значними. Точну суму збитків, яку російська війна завдала сектору зеленої енергетики в Україні, можна буде прорахувати лише після повної деокупації захоплених територій.
Хто втратив найбільше?
Розквіт зеленої енергетики в Україні припав на період до 2022р., адже саме тоді діяв високий зелений тариф. Влітку того ж року депутати його знизили, а отже інвестиційна привабливість таких обʼєктів також зменшилася.
За даними Української вітроенергетичної асоціації, до війни найбільшими інвесторами відновлюваної енергетики (ВДЕ), які вклалися у вітрову генерацію енергії, були ДТЕК ВДЕ Ахметова, (34%), шведська Віндкрафт (21%), та NBT (Сіваш) – 16%.
Через війну, в окупації на Херсонщині опинилися вітропарк “Віндкрафт Україна” шведського бізнесмена Карла Стурена. Ще три великих об’єкти зеленої генерації компанії ДТЕК Ахметова опинилися на захоплених територіях, що становить майже половину потужностей “зеленої” генерації ДТЕК.
Через війну частка відновлюваної енергетики в загальному обсязі виробництва зменшилися більш ніж в два рази. Якщо до 2022р. цей показник становив 13,4%, то зараз лише 5-6%.
Оксана Чопак
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися