Податок на нерухомість: хто має платити, а хто звільнений?

Податок на нерухомість: хто має платити, а хто звільнений?

09:33 Червень 30, 2023

Економіка 1993 5 хвилин

Magyar

До початку липня українці мають отримати свої квитанції на оплату податку на нерухомість. Кому і скільки доведеться заплатити податку за свої квартири та будинки?

Платниками такого податку є як люди, так і компанії та навіть нерезиденти. Тобто всі ті, хто є власниками об’єктів житлової або нежитлової нерухомості. Якщо об’єкт нерухомості є у спільній власності кількох осіб, то платити податок має кожна з цих осіб за свою частку. Про це пише Золтан Русанюк у Юридичній газеті.

Розмір податку залежить від площі об’єкта нерухомості. Ставки податку встановлюють місцеві ради. При цьому, розмір податку за один квадратний метр нерухомості не може перевищувати 1,5% розміру мінімальної зарплати.

Пільгові квадрати для власників квартир і будинків

Для власників житлової нерухомості існують пільги. Так, власникам квартир потрібно сплачувати податок лише за ті квадратні метри, якщо вони перевищують взначений законом розмір. Так, квартира має бути більше 60 квадратних метрів, житловий будинок — 120, а для різних типів житлової нерухомості — 180 квадратних метрів. Податок нараховується за кожен “понаднормовий” квадратний метр.

Крім цього, якщо площа квартири більше 300 квадратних метрів, а площа будинку перевищує 600 квадратних метрів, то розмір податку на нерухомість буде збільшено ще на 25 тисяч гривень.

Якщо квитанція не надійшла, то потрібно самостійно звернутися до податкової. Термін для сплати податку на нерухомість — 60 днів.

За несплату – штрафи і пеня

В разі несплати у встановлені терміни передбачений штраф. Якщо сплата податку прострочена на 30 днів, то розмір штрафу становить 5% суми боргу, а при затримці понад 30 календарних днів — 10%. Про це пише Мінфін з посиланням на юристів Моріс.

Згідно з податковим законодавством, за несплату податку на нерухомість нараховується пеня. Для фізичних осіб її нарахування починається з першого робочого дня після закінчення терміну сплати податку. Для юридичних осіб – через 90 днів.

Що з нерухомістю в зоні бойових дій?

Якщо об’єкти нерухомості чи їх частини знаходяться на територіях, де ведуться бойові дії, або знаходяться в окупації чи виявилися непридатними для проживання через військову агресію РФ проти України, то вони звільняються від оподаткування податком на нерухомість.

Однак, порядок визнання нерухомості непридатною для проживання має затверджувати уряд. Відповідний документ досі не опубліковано. Про це пише Ірина Рибніцька виданню Мінфін.

Ще одним спірним моментом залишається перелік зон активних бойових дій та тимчасово непідконтрольних Україні територіях. За законом, такий перелік має визначити Кабмін. Однак, своєю постановою він передав це право Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. А податкова в свою чергу заявила, що такий перелік не може застосовуватися для цілей оподаткування, так як за законом чітко вказано, що він має визначатися саме Кабінетом міністрів України.

Податок для таких об’єктів почнуть нараховувати з наступного місяця після того, як такі обʼєкти нерухомомсті будуть капітально відремонтовані, реконструйовані та визнані придатними для проживання.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня