МВФ покращив економічні прогнози щодо України

МВФ покращив економічні прогнози щодо України

20:45 Липень 7, 2023

Економіка 876 4 хвилини

Magyar

Зростання реального ВВП в Україні станом на травень вже досягло “плюс” 2,4% порівняно з “мінус” 29,1% наприкінці минулого року, при цьому зменшилися показники інфляції та покращилися умови на валютному ринку.

Про це йдеться в оприлюдненому у п’ятницю документі МВФ за підсумками першого перегляду програми розширеного фінансування (EFF) для України, передає Укрінформ.

“Останній аналіз даних свідчить про більш стійку економічну діяльність, ніж на момент затвердження програми EFF”, – зазначається у документі.

Зокрема, переглянутий у бік покращення показник зростання реального ВВП в 2022 році (з “мінус” 30,3% до “мінус” 29,1%). Це сталося завдяки більш потужній динаміці в IV кварталі минулого року, коли господарства та компанії в Україні краще адаптувалися до відключення електропостачання.

Крім того, у І кварталі 2023 року зростання ВВП підвищилося до “плюс” 2,4%, “що свідчить про значне відновлення економічної активності”, а також подальшу адаптацію бізнесу й домогосподарств під час війни. “Опитування підприємств підтверджують поліпшення настроїв”, – зазначається у документі.

Натомість як непередбачений ризик вказується руйнування Каховської греблі, що “може вплинути на зростання через втрату орних земель, міграцію та порушення роботи промислових об’єктів, у тому числі через брак води та електроенергії”.

Показник інфляції в Україні станом на травень 2023 року знизився до 15,3% у річному вимірі з 26,6% станом на кінець 2022 року. Базова інфляція (не враховує зміни цін на продовольство й електроенергію) також знизилася до 15,6% у травні з 22,6% наприкінці 2022 року. Як зазначили у Фонді, це відобразило зусилля щодо оптимізації поставок продуктів харчування й пального, швидкого відновлення енергетичного сектору після атак, а також зміцнення готівкового курсу гривні.

Зауважується, що тарифи на електроенергію для домогосподарств зростуть більш ніж на 60% з червня, однак це незначною мірою вплине на інфляцію через низьку базу.

Водночас зазначається, що в Україні покращилися умови на валютному ринку через продовження зовнішніх надходжень та сезонні чинники, зокрема продажі валюти сільськогосподарськими виробниками. Різниця між офіційним та готівковим курсами стабілізувався на рівні близько 2 – 4% з березня, тоді як місячний чистий продаж валюти НБУ стабілізувався на рівні $1,6 мільярда в березні-травні порівняно з $2,9 мільярда узимку.

При цьому у МВФ вказали на погіршення показників бюджетного дефіциту порівняно з минулим роком, “оскільки вищі прибутки були більш ніж компенсовані більшими витратами впродовж перших чотирьох місяців 2023 року”. У цьому зв’язку зазначається, що сукупний загальний бюджетний дефіцит сягнув близько 185 мільярдів грн протягом перших чотирьох місяців року порівняно зі 130 млрд грн у цей же період минулого року.

Як повідомляв Укрінформ, Міністерство фінансів України розраховує, що зростання економіки за результатами 2023 року підвищиться до 3%. 

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня