Зміни у роботі підприємців у 2024 році

Зміни у роботі підприємців у 2024 році

17:53 Грудень 27, 2023

Економіка 2310 8 хвилин

Magyar

У 2023 році відбулося багато змін у податковій системі. Скасування пільг, повернення перевірок – ФОПам довелося призвичаюватися до нових умов під час війни. Чого підприємцям чекати у 2024 році?

Документальні перевірки

У 2023 році на вимогу МВФ Україна скасувала пільговий податок та мораторій на проведення податкових перевірок. Окрім того, з 1 жовтня за невикористання РРО почали штрафувати.

Після повернення податкових перевірок основну увагу приділяли азартному бізнесу, виробникам та постачальникам підакцизних товарів, тощо. Що стосується невикористання РРО, то накласти штраф податкова могла лише за фактичної перевірки.

У 2024 році повертаються документальні перевірки, коли податкова може перевірити “платіжки” та чеки за тривалий період часу. Відтак, підприємцям варто підготуватися до візитів податкової та бути впевненими у тому, що з документацією та фінансовою звітністю усе гаразд.

Яких ФОПів перевірять у першу чергу

Найпершим до перевірок потрібно підготуватися ФОПам 3 групи, ФОПів 1 та 2 груп будуть перевіряти з 1 серпня 2024 року.

Варто зауважити, що зазвичай планові документальні перевірки стосуються більших компаній та тих, хто працює на загальній системі оподаткування з ПДВ. Втім, платникам Єдиного податку також потрібно бути готовими до податкової перевірки.

Незмінним залишається те, що підприємці, які працюють на території, де ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих землях, звільнені від будь-яких штрафів за незастосування РРО.

Ріст мінімальної зарплати і ЄСВ

Згідно із прийнятим бюджетом на 2024 рік, розмір мінімальної заробітної плати в Україні змінюється наступним чином:

– з 1 січня – 7 100 грн;

– з 1 квітня – 8 000 грн.

Прожитковий мінімум також зросте до 3 028 гривень. Нагадаємо, що до розміру мінімальної зарплати у підприємців “прив’язано” багато важливих платежів, зокрема і сума Єдиного соціального внеску (ЄСВ). Відповідно, ЄСВ через зростання “мінімалки” буде таким:

– 1 562 грн у січні – березні;

– 1 760 грн у квітні – грудні.

Нагадаємо, що розмір ЄСВ для ФОПів дорівнює 22% від розміру мінімальної зарплати.

Яким буде розмір Єдиного податку?

На відміну від ЄСВ, розмір Єдиного податку фіксується станом на 1 січня 2024 року. Відтак, впродовж 2024 року ФОПи платитимуть ЄП у наступному розмірі:

– 1 група – 302 грн на місяць;

– 2 група – 1 420 грн на місяць;

– 3 група – 5% від обороту.

ФОПи 1 та 2 групи, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях або територіях, де ведуться бойові дії, можуть платити Єдиний податок на добровільній основі.

Пільговий ЄСВ

На період воєнного стану та 12 місяців після його завершення підприємці мають право не платити Єдиний соціальний внесок, тобто сплата ЄСВ залишається добровільною. Пільги на сплату ЄСВ на період війни не скасовували, хоча в деяких податкових можуть казати інакше, передає 24Бізнес.

Втім, важливо врахувати, що на той період, коли підприємець не платить ЄСВ, йому не нараховується страховий стаж.

Нові ліміти доходів

Ліміти доходів для підприємців прив’язні до мінімальної зарплати. Оскільки показник зросте, ліміти також оновляться. Як і ЄСВ, вони фіксуються станом на 1 січня та залишаються чинними впродовж усього року, після підняття мінімальної зарплати з 1 квітня ліміти переглядатися не будуть.

У 2024 році ліміти доходів для ФОПів на Єдиному податку будуть такими:

– 1 група – 1 185 700 грн;

– 2 група – 5 921 400 грн;

– 3 група – 8 285 700 грн.

Існує ймовірність, що у 2024 році ліміти будуть переглянуті та приведені у відповідність до ринкових реалій, але наразі законопроєкт перебуває на стадії обговорення.

ФОПи не завжди задоволені змінами податкових правил

Фізичні особи-підприємці по-різному оцінюють діяльність державної влади України в різних сферах, пов’язаних з економікою. Про це пише РБК-Україна з посиланням на соціологічне опитування “Соціополіса”.

Згідно з результатами дослідження, приблизно кожний третій опитаний ФОП протягом минулих пів року стикався з якими-небудь необґрунтованими, на його (її) думку, обмеженнями чи перешкодами з боку держави у веденні ним (нею) підприємницької діяльності в якості фізичної особи-підприємця.

При цьому, 12,2% опитаних відповіли, що стикалися з такими обмеженнями і перешкодами з боку держави за минулих пів року значною мірою, а 21,7% опитаних стикалися з ними незначною мірою.

Найбільш поширеними серед таких обмежень і перешкод з боку держави стосовно ФОПів респонденти назвали податкові перевірки і необґрунтовані штрафи (їх назвали 38,0% респондентів з-поміж тих, хто стикався з обмеженнями і перешкодами з боку держави у веденні своєї діяльності як ФОПа) та надмірну забюрократизованість діяльності державних органів (35,6%).

Також згідно з результатами опитування, фізичні особи-підприємці в цілому досить неоднозначно оцінюють ряд ініціатив державної влади України, які стосуються діяльності малого і середнього бізнесу.

Зокрема, встановлення з 1 жовтня 2023 року обов’язкового використання усіма ФОПами другої – четвертої груп реєстраторів розрахункових операцій (“касових апаратів”) оцінюють позитивно 37,1% опитаних ФОПів, а негативно –-56,8%. Скасування мораторію на проведення податкових перевірок оцінюють позитивно 33,7%, а негативно – 63,1% опитаних фізичних осіб – підприємців.

Ініціативу щодо запровадження в Україні польської моделі оподаткування ФОПів позитивно оцінюють лише 18,8% опитаних, а негативно – 60,8% респондентів. Подвійний ріст акцизу на автогаз схвалили лише 10,7%, а 76,2% висловили негативну думку.

За останніми даними, в Україні діє 2,05 мільйона фізичних осіб-підприємців. Таким чином, у 2024 році усім цим підприємцям слід готуватися до податкових перевірок та змін у регулярних платежах.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня