Купити алкоголь і сигарети в Duty Free буде складніше

Купити алкоголь і сигарети в Duty Free буде складніше

17:07 Січень 25, 2024

Економіка 946 6 хвилин

Magyar

У магазинах безмитної торгівлі, відомих як Duty Free введено обмеження на продаж сигарет та алкоголю. Таке рішення ухвалив Кабінет Міністрів, метою якого є ліквідація схем ухилення від сплати податків під час продажу підакцизних товарів у таких точках продажу.

Уряд своїм рішенням запровадив контроль за дотриманням обмежень з продажу тютюнових виробів та алкогольних напоїв у магазинах Duty Free одній особі протягом доби – дві пачки цигарок та два літри алкоголю. Про це повідомляє Міністерство фінансів.

Постановою Кабміну також затверджено порядок обміну інформацією для ідентифікації покупців алкогольних напоїв та тютюнових виробів між Державною прикордонною службою, Державною податковою службою, Державною митною службою та магазинами Duty Free. Цей проект постанови Мінфін розробив на виконання змін до законодавства України, які набрали чинності 1 жовтня 2023 року. Зміни передбачають заборону на продаж у магазинах безмитної торгівлі тютюнових виробів і алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, а також обмеження щодо продажу таких товарів іноземного виробництва.

За інформацією відомства, зазначені зміни до закону ініційовані народними депутатами з метою протидії нелегальному обігу підакцизних товарів на внутрішньому ринку. Значну частку таких товарів складали продукти, призначені для продажу в магазинах Duty Free або для експорту, уникаючи при цьому оподаткування.

Збитки від підроблених і нелегальних сигарет

В жовтні 2023 року було зафіксовано стрімке зростання загального рівня нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні до 25,7%, згідно з дослідженням компанії Kantar Україна. Збільшилась частка підробленої продукції (до 11,3%), а також частка продукції, яка маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, але нелегально продається в Україні (до 12,9%).

Середньорічний показник обсягів нелегального ринку сигарет в Україні в 2023 році склав 21,8%. За даними дослідження, обсяг тіньового ринку сигарет в Україні в грошовому вимірі становив близько 7.06 мільярдів штук сигарет у 2023 році. Оцінка несплачених податків у бюджет України за цей період становить близько 23.5 мільярдів гривень.

Сигарети з Duty Free масово продаються по всій Україні

За середніми показниками, 26% підробленої продукції мають ознаки підроблених акцизних марок. Як пише Олександра Некращук в матеріалі для НВ Бізнес, кожна п’ята пачка цигарок в Україні продається нелегально, при цьому більшість з них мають позначки магазинів Duty Free.

72% нелегальної тютюнової продукції з позначкою Duty Free або призначеної для експорту було вироблено на Винниківській тютюновій фабриці. 62% цієї групи нелегальної продукції складають сигарети Сompliment з маркуванням Duty Free.

Лідерами за рівнем розповсюдження нелегальної продукції є 8 областей України, де реалізується 70% такої продукції: Дніпропетровська — 17%, Одеська — 12%, Львівська — 9%, Харківська — 9%, Хмельницька — 7%, Кіровоградська — 6%, Чернівецька — 5%, Рівненська — 5%.

Як зазначається в дослідженні, продаж нелегальної тютюнової продукції в кіосках та магазинах в 2023 році зріс порівняно з 2022 роком. В цих каналах торгівлі продається 68% нелегальної тютюнової продукції.

Друге місце в Європі за обсягом нелегальних сигарет

Серед європейських країн Україна посіла другу сходинку за рівнем нелегальної торгівлі сигаретами, поступившись лише Франції.

Згідно зі звітом KPMG, у 2022 році рівень нелегальної торгівлі сигаретами в Україні оцінювався в 19,9%, при цьому втрати бюджету становили 636 мільйонів євро.

Тіньовий ринок сигарет в країні почав зростати з 2018 року, а у 2022 році кожна п’ята пачка сигарет була нелегальною. Щорічне дослідження KPMG про споживання нелегальних сигарет у ЄС, Великобританії, Норвегії, Швейцарії, Молдові та Україні виявило, що в ЄС споживається 35,8 мільярдів нелегальних сигарет, через що уряди втратили приблизно 11,3 мільярдів євро податкових надходжень, що на 8,5% більше, ніж у 2021 році.

Звіт також вказує, що більшість контрафактних сигарет (61,5%) було спожито у Франції, зазначає KPMG. А зростання нелегального ринку в ЄС частково зумовлене збільшенням споживання контрафактних сигарет, яке досягло найвищого рівня в історії дослідження.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня