Попри всі негаразди, добробут і зарплати українців зростають

Попри всі негаразди, добробут і зарплати українців зростають

19:21 Січень 26, 2024

Економіка 559 4 хвилини

Зростання бідності в Україні на 2023 рік, прогнозоване економістами, не справдилося, і рівень бідності фактично залишився на рівні 2022 року. Про це заявила Людмила Черенько, доктор економічних наук та завідувачка відділу досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень, під час інтерв’ю для РБК-Україна.

У квітні 2023 року економісти прогнозували подальше зростання бідності наступного року порівняно з 2022 роком, але виявилося, що ці прогнози не справдилися. Відзначимо, що у 2022 році рівень бідності зріс у півтора рази, але в 2023 році він залишився майже незмінним.

Людмила Черенько пояснила це явище тим, що бідність – це процес, який розвивається у часі, і не завжди відразу виявляється. Люди мають заощадження і можливість задіяти додаткові резерви, такі як допомога від родичів або тимчасові роботи.

Проте, за підсумками 2023 року песимістичні прогнози не справдилися, і рівень бідності залишився на рівні 2022 року. Деякі соціальні показники залишилися нижчими, ніж у 2021 році, але не зазнали катастрофічного зниження.

Бізнес активізувався

Важливим фактором, який допоміг утримати економіку в 2023 році, була активність українського бізнесу, який почав відновлюватися після війни. У серпні-вересні податкова зареєструвала рекордну кількість фізичних осіб-підприємців. Завдяки активізації бізнесу і відновлення економіки у 2023 році вдалося уникнути подальшого погіршення добробуту.

Допомога від партнерів

Також слід відзначити допомогу західних партнерів, яка допомогла утримати бюджет вже протягом двох років. На цьому економістка підкреслила, що пенсії виплачуються вчасно, і навіть індексуються з часом, а мінімальна пенсія підвищується.

Щодо майбутнього, то прогнозувати, скільки часу потрібно Україні, щоб повернутися до рівня добробуту, який існував перед війною, дуже складно. Це залежатиме від багатьох чинників, включаючи активність населення, його повернення додому та вступ України до ЄС. Політика Євросоюзу щодо сприяння розвитку нових країн та виділення цільових коштів також може прискорити розвиток і післявоєнне відновлення

Знецінення гривні уповільнилося

Щодо інфляції, очікування українців стосовно зростання цін продовжують покращуватися. За даними Національного банку України, фінансові аналітики прогнозують інфляцію на рівні 8,2% протягом наступних 12 місяців, що є трохи нижчим показником, ніж попередній прогноз на рівні 8,4%. Важливо відзначити, що зростання споживчих цін у 2023 році сповільнилося до 5,1%, що є найнижчим показником з 2020 року.

Щодо курсу долара, фінансові аналітики прогнозують його зростання протягом наступних 12 місяців. За даними НБУ, курс долара до гривні може становити 40,29 грн/долар, що свідчить про девальвацію гривні. Податковий інститут у жовтні прогнозував курс на рівні 41,16 грн/долар.

Усі ці показники вказують на те, що економічна ситуація в Україні має свої виклики і перспективи, і докладніше визначити їх розвиток можливо лише на основі подальших подій та реакції економічних факторів.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня