У Косово можна розраховуватися лише євро

У Косово можна розраховуватися лише євро

15:42 Лютий 5, 2024

Економіка 1266 5 хвилин

Magyar

На початку січня Національний банк Косова заявив, що з лютого платежі на території Косова можна здійснювати лише в євро, всі інші валюти можна використовувати лише для іноземних транзакцій.

Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті минулого тижня заявив, що рішення про поступову відмову від динара і те, що з 1 лютого платежі в Косово можуть здійснюватися лише в євро, є рішенням не уряду, а незалежного центрального банку.

На початку січня Національний банк Косово заявив, що з лютого в Косово можна буде розраховуватися виключно в євро. З іншого боку, сербський динар є основною валютою в населених пунктах на півночі Косово, де більшість населена сербами. Він залишився таким, коли закінчилася війна 1998-1999 років у Косово, а також після того, як Косово в односторонньому порядку проголосило свою незалежність від Сербії в 2008 році, тоді як в решті країни офіційною валютою стала спочатку німецька марка, а потім євро.

Сполучені Штати, Італія, Німеччина, Велика Британія та Франція в неділю закликали Приштину відкласти рішення про заборону динара, принаймні до тих пір, поки не буде знайдено іншого рішення. З одного боку, щоб уникнути подальшої напруженості, з іншого боку, тому що установи населених сербами поселень, зокрема школи та лікарні, зіткнуться із серйозними проблемами, якщо сербський динар буде заборонений.

За офіційними даними, близько половини сербського населення Косово отримує пенсію, зарплату або соціальну допомогу із сербського бюджету в динарах. Якщо в майбутньому на території Косова вони зможуть розраховуватися лише євро, це означатиме, що вони зазнаватимуть збитків унаслідок обміну валюти.

Альбін Курті минулого тижня заявив, що офіційною валютою в Косово є євро, і вони не хочуть вводити албанський лек або дардан, валюту Косово, про що йшлося роками. За словами прем’єра, вони лише просять людей, які живуть у Косово, використовувати таку ж саму  валюту, яку використовує Європейський Союз.

З іншого боку, президент республіки Вьоса Османі вже говорив про те, що вони ще трохи зачекають і не відкликають динар із першого лютого, щоб люди, які живуть на півночі Косово, могли відкрити нові рахунки на основі євро.

Сербія вважає, що заборона динара є ще одним кроком до позбавлення влади косовських сербів і вигнання їх із батьківщини. Керівництво Приштини, з іншого боку, аргументувало це рішення тим, що сербський динар обходить косовський центральний банк і потрапляє в Косово через сербську інституційну систему, тому його шлях абсолютно не простежується і навіть може бути використаний для незаконної діяльності. За даними влади Косова, зловмисники, які напали на поліцейських біля Баньської у вересні минулого року, також фінансувалися через ці незаконні канали.

Косово оголосило про свою незалежність від Сербії в 2008 році, але Белград досі відмовляється це рішення визнавати і продовжує вважати територію, населену переважно албанцями, своєю південною провінцією.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня