Зміна цільового призначення ділянок та зміни на ринку землі за минулий рік

Зміна цільового призначення ділянок та зміни на ринку землі за минулий рік

13:12 Лютий 5, 2024

Економіка 68 5 хвилин

​Президент України Володимир Зеленський підписав закон, спрямований на спрощення процедури зміни цільового призначення землі з метою стимулювання економічного відновлення країни. Нововведення дозволять здійснювати зміну цільового призначення земельних ділянок за межами населених пунктів без необхідності розроблення містобудівної та документації по землеустрою, що значно спростить процес для інвесторів.

Закон передбачає, що для зміни цільового призначення землі буде достатньо отримати висновок уповноваженого органу містобудування та архітектури місцевої ради. Це стосуватиметься, зокрема, територій, де відсутня розроблена містобудівна документація, для розміщення об’єктів промисловості та енергетики, включно з будівлями промислових і сільськогосподарських призначень, трубопроводами, комунікаціями та лініями електропередач.

Закон прискорить відбудову країни

Президент Зеленський наголосив на необхідності усунення бюрократичних бар’єрів, які заважали розширенню існуючих та будівництву нових виробництв. Він висловив сподівання, що новий закон сприятиме швидкій відбудові України та залученню інвестицій.

Закон, який Верховна Рада ухвалила в першому читанні ще в листопаді минулого року, покликаний ліквідувати зайві бюрократичні перепони та скоротити час отримання всіх необхідних дозволів з одного-трьох років до максимум півтора місяця. Це спрощення процедури стосуватиметься земель за межами населених пунктів, де до цього часу не була розроблена містобудівна документація.

Закон застосовуватиметься протягом воєнного стану та протягом п’яти років після його завершення, що відповідає умовному періоду відновлення країни. Це рішення стане важливим кроком до прискорення економічного розвитку України, сприятиме відновленню та розширенню виробничих потужностей.

Як змінилося земельне законодавство з початку війни

Юристка практики земельного та аграрного права TOTUM LF Анастасія Іщенко зробила аналіз змін у земельному законодавстві України, що відбулись на тлі воєнного стану, для видання Mind.

Як розповідає експертка, з початком повномасштабного вторгнення було тимчасово призупинено роботу Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухомість, що вплинуло на можливість здійснення земельних операцій. У відповідь на це, уряд прийняв кроки для забезпечення продовольчої безпеки та збереження сільськогосподарського обробітку земель, зокрема, запровадивши автоматичне продовження договорів оренди земель сільськогосподарського призначення та спрощення процесу передачі земель у користування.

Згодом, з відновленням роботи державних реєстрів, було прийнято закон №2698-IX у жовтні 2022 року, який скасував більшість з введених обмежень, повернувши довоєнні норми регулювання обігу сільськогосподарських земель.

Іщенко також розглянула зміни в податковому регулюванні під час війни. На початку вторгнення були внесені зміни до Податкового кодексу, що відтерміновують сплату податку за землю в зонах бойових дій чи окупації. Однак, відсутність визначеного переліку таких територій ускладнила застосування цих норм до квітня 2023 року, коли було внесено відповідні уточнення.

Закон №3272-IX, ухвалений у липні 2023 року, стосується переходу від радянської моделі постійного користування землею до більш сучасних форм правових відносин, зокрема, шляхом перетворення державних підприємств, що користуються землею, на акціонерні товариства або ТОВ.

Нарешті, з 1 січня 2024 року розпочався другий етап функціонування земельного ринку, який дозволяє збільшення площі сільськогосподарських земель, які можуть належати одній особі, до 10 000 га та надає юридичним особам можливість купувати ці землі.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня