Як зростатиме економіка та які очікування українців

Як зростатиме економіка та які очікування українців

09:33 Березень 25, 2024

Економіка 589 7 хвилин

Національний банк України наразі не очікує, що зростання економіки країни у 2024 році перевищить січневий прогноз у 3,6%. Про це заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук у інтерв’ю для “Forbes. Україна”, інформує РБК-Україна. Ніколайчук зазначив, що нові дані, отримані з моменту публікації січневого прогнозу, не дають підстав вважати, що ризики змінилися настільки, щоб відхилитися від первісної оцінки.

За його словами, минулорічна економічна активність в Україні була вищою від прогнозованої, особливо завдяки сільському господарству, яке за сприятливих погодних умов забезпечило майже 2% зростання ВВП. Внаслідок цього НБУ оцінює зростання економіки у 2023 році у 5,7%. 

Однак, Ніколайчук наголосив, що у поточному році консервативні прогнози не передбачають покращення погодних умов або збільшення урожаю, зокрема зернових. Попри це, м’які погодні умови цієї зими дозволили забезпечити кращі результати у будівництві та раніше розпочати посів ярових. Також було відзначено стабілізацію в енергетиці та відновлення експорту електроенергії.

Однак Ніколайчук також вказав на ризики, пов’язані з тривалістю війни, які можуть обмежувати економічне відновлення. Тому, на його думку, прогноз зростання ВВП на 2024 рік у 3,6% залишається реалістичним.

Мінекономіки України, згідно з оперативними оцінками, повідомило про зростання реального ВВП на 5% у 2023 році після зниження на 28,8% у 2022 році. Водночас урядовий прогноз на 2024 рік був знижений до 4,6%. НБУ в свою чергу очікує зростання економіки у 2024 році на рівні 3,6%, виходячи з припущення високих бюджетних витрат і достатнього рівня міжнародної підтримки.

Кожен десятий українець ледве зводить кінці з кінцями

Індекс споживчих настроїв в Україні у лютому 2024 року знизився на 6,2 пункта, досягнувши позначки 70,2 пункти, згідно з дослідженням компанії Info Sapiens. Це падіння торкнулося всіх компонентів індексу, за винятком Індексу поточного особистого матеріального становища, повідомляє РБК-Україна.

Зокрема, Індекс поточного становища зменшився до 50 пунктів, що на 2 пункти менше порівняно з січнем. Індекс економічних очікувань скоротився на 9,1 пункта та склав 83,7 пункта. Індикатор очікуваної динаміки безробіття зріс на 10,1 пункта, досягнувши 128,4 пунктів. Індекс інфляційних очікувань підвищився на 0,9 пункта та становить тепер 181,8 пунктів, тоді як Індекс девальваційних очікувань знизився на 2,2 пункта, до 146 пунктів.

Експерти компанії Info Sapiens наголошують на зимовому погіршенні споживчих настроїв, з особливим падінням індексу споживчих настроїв та індексу економічних очікувань, а також зростанні негативних очікувань щодо безробіття. Зазначається, що загалом впевненість і очікування споживачів погіршуються, хоча поточне становище залишається стабільним без значних змін.

Для визначення індексу споживчих настроїв в Україні використовується метод вибіркового обстеження домашніх господарств, під час якого опитують 1000 осіб віком від 16 років. Індекс може змінюватися в діапазоні від 0 до 200 пунктів, де 200 пунктів означає повністю позитивну оцінку економічної ситуації, а 100 пунктів свідчить про рівні частки позитивних і негативних оцінок.

У січні 2024 року більшість українців оцінювали рівень добробуту своїх родин як середній, а близько 11% населення зазначили, що їм важко зводити кінці з кінцями, відчуваючи нестачу коштів навіть на необхідні продукти.

Як зростали доходи насправді

Згідно з останніми даними Макроекономічного та монетарного огляду Національного банку України, опублікованими в березні 2024 року, спостерігається реальне зростання доходів населення. Це відбувається на тлі підвищення заробітних плат у приватному секторі та індексації пенсій, інформує Укрінформ з посиланням на підрахунки Нацбанку.

За даними НБУ, домогосподарства відчули збільшення доходів, що підкріплено індексацією пенсій на 8% з березня. У своїй оцінці Національний банк використовував непрямі показники, такі як середня пенсія та зарплата для нарахування пенсій, надані Пенсійним фондом України, а також єдиний соціальний внесок (ЄСВ) та податок на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Опитування Європейської бізнес асоціації свідчить, що близько третини малих та середніх підприємств мають намір збільшити зарплати у 2024 році. Незважаючи на те, що більшість компаній не планують змін у заробітній платі, це зростання є позитивним сигналом для економіки.

У контексті доходів та зарплат українців, Державна служба статистики зазначає, що в 2022 році реальні доходи скоротилися на 14,1%. Проте у 2023 році середньомісячна зарплата становила 17 442 гривні, що на 17,5% більше порівняно з попереднім роком, при середньорічній інфляції у 12,9%. Відповідно, реальні зарплати в Україні зросли приблизно на 4,6%.

Також варто зазначити зростання середнього розміру пенсії у 2023 році на 762,66 гривні, або на 16,5%, до 5 385,25 гривень. Всі ці дані свідчать про поліпшення матеріального становища населення на фоні економічної динаміки країни.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня