Хто може розраховувати на компенсацію послуг няні?

Хто може розраховувати на компенсацію послуг няні?

13:29 Квітень 29, 2024

Економіка 550 6 хвилин

Минулого року в програмі „Муніципальна няня” відбулися зміни. Якою буде сума компенсації, яким діткам дозволили користуватися послугами муніципальної няні? Щоб отримати цю державну компенсацію для дітей до 3 років, розповіли юристи з „Північної правозахисної групи”, передає Мережа правового розвитку.

Ця програма адресована батькам, які підписують угоду з нянею-підприємцем або зареєстрованою нянею, що офіційно сплачує податки.

Якщо ж у сім’ї вже є фінансова допомога від держави як в дитячих будинках сімейного типу чи з боку прийомних батьків, вони не зможуть скористатися цією програмою.

Ця послуга призначена для батьків, яким потрібна допомога в догляді за дитиною, яка вимагає особливої уваги або якщо батько чи мати мають обмежені можливості, а саме інвалідність.

З понад 187 тисяч новонароджених у 2023 році за допомогою „Муніципальної няні” звернулося близько 1,5 тисячі сімей.

Хто така муніципальна няня?

„Муніципальна няня” – це фізична особа-підприємець з КВЕДами 97.00 та 88.91, яка може доглядати одночасно за трьома дітьми, або юридична особа з КВЕДами 78.2 та 85.10, яка може доглядати за десятьма дітьми. Ця послуга надається особами, які офіційно працюють, декларують свої доходи і сплачують податки. Тим, хто користується незареєстрованою допомогою (наприклад, родичі або знайомі), не надається державна компенсація.

Компенсацію можна отримати як українець, так і іноземець, або особа без громадянства, які є батьками або опікунами дитини до трьох років, що потребує додаткового догляду, або особи з інвалідністю I чи II групи, які легально проживають в Україні і мають договір з нянею.

Для дітей до трьох років, що мають інвалідність чи тяжкі захворювання як-от онкологічні захворювання, вроджені вади розвитку, хронічні захворювання нирок, церебральний параліч, а також для тих, хто переніс тяжкі травми, потребує трансплантації органів чи особливої паліативної допомоги без встановленої інвалідності, вважається, що вони потребують додаткового догляду.

Батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, які отримують державну допомогу, та батьки двох і більше дітей до трьох років не мають права на компенсацію.

Починаючи з 2023 року розмір компенсації в „Муніципальній няні” прив’язаний до розміру мінімальної зарплати і становить 7 100 грн. Батьки чи опікуни отримують компенсацію за кожну годину роботи муніципальної няні, до максимуму в 165 годин на місяць.

Як отримати компенсацію?

Щоб скористатися програмою, батьки мають подати відповідний набір документів.

Щоб скористатися послугою „муніципальна няня”, спочатку потрібно знайти няню, яка візьметься за догляд дитини. Після того як знайдено няню, необхідно укласти з нею письмовий договір, в якому має бути вказано:

– Деталізацію наданих доглядових послуг;

– Інформацію про дітей, що перебувають під доглядом;

– Відомості про няню;

– Термін і умови надання послуги;

– Винагороду за надання послуг;

– Порядок оплати праці няні;

– Відповідальність сторін.

Потрібно також вказати місця проживання батьків і няні (адреса фізособи-підприємця чи юридичної адреси для юросіб).

Упродовж місяця після укладання договору з нянею батьки повинні звернутися у відповідний структурний підрозділ соцзахисту, подавши такі документи:

– Паспорт і його копія;

– Ідентифікаційний код;

– Свідоцтво про народження дитини та його копія;

– Для опікунів — рішення про встановлення опіки;

– Договір з нянею;

– Документи, які підтверджують оплату послуг няні;

– Заяву на компенсацію та заяву про перерахування коштів з банківськими реквізитами.

Після подачі документів вони розглядаються протягом 10 робочих днів, після чого виноситься рішення.

Для отримання компенсації батькам щомісяця до 5 числа треба надавати підтвердження оплати послуг няні, інакше кошти за поточний місяць не будуть відшкодовані. Виплати роблять на рахунок, вказаний при подачі документів.

Зміни в сумах компенсації відбулися відповідно до рішення Кабміну. Тепер сума виплати дорівнює одній мінімальній заробітній платі, встановленій на 1 січня поточного року. Тож наразі сім’ї можуть отримувати 7200 грн щомісяця, замість прожиткового мінімуму 2 272 грн, які були встановлені раніше.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня