karpat.in.ua

У Верховній Раді запропонували не враховувати вік автомобіля при його розмитненні

          Через можливий перегляд механізму розрахунку акцизу і ввізного мита на автомобілі в Україні можуть різко подорожчати нові і знизитися в ціні старі автомобілі. Мається на увазі внесений у парламент законопроєкт №3704-, який пропонує встановити такі податки при ввезенні авто (як нових, так і б/в):

          На думку авторів законопроекту, такі зміни дадуть можливість більш чітко розраховувати нарахування у дохідній частині державного бюджету і зупинять численні корупційні схеми при розмитненні моторних транспортних засобів. «Ухвалення законопроекту запровадить спрощену систему оподаткування транспортних засобів товарної позиції 8703, створить правові та економічні умови для реєстрації раніше ввезених на митну територію України автомобілів на іноземній реєстрації, і як наслідок знизить рівень соціальної напруженості з цього питання», – йдеться у пояснювальній записці до запропонованого документу.

          До речі, на сьогоднішній день акциз залежить від типу двигуна, його об’єму і віку автомобіля. А мито становить від 3 до 12% від заявленої імпортером вартості авто.

          На скільки ж подорожчають автомобілі?

          Запропоновані зміни, на думку експертів, неминуче призведуть до подорожчання, перш за все, нових транспортних засобів для українців. «Сьогодні в середньому мито на популярні нові авто становить 5% від вартості авто (350–1 000 євро). Пропонується брати мито 0,75 євро з 1 куб. см. об’єму двигуна авто, тобто 900–2 250 євро на авто 1,2–3 л. Сьогодні акциз на нові авто становить 50–200 євро. Пропонується брати акциз 0,1 євро з 1 куб. см. об’єму двигуна (120–300 євро на авто 1,2–3 л). Якщо законопроект приймуть , то нові авто в Україні подорожчають на 1 000-1 500 тис. євро», – вирахував директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко. 

          Запропонований законопроект зареєстрований як альтернативний до вже існуючих трьох (№№ 3704, 3705 і 3706), які були розроблені за участю власників авто на іноземній реєстрації. Цими документами, на відміну від нового, альтернативного, акцизний податок пропонується і зовсім прибрати. «Даний законопроект (№ 3704-1) – альтернативний, тому шансів на його прийняття мало. Почекаємо, який з них буде рекомендувати профільний комітет парламенту», – зауважив у розмові з ресурсом UBR.ua керівник проекту «Авто 24» Сергій Матусяк.

          Разом із цим експерт додав, що питання прив’язки податків до обсягу двигуна обговорюється вже давно – він найменш корупційний (немає величин, які можна змінювати – митної вартості, наприклад) і простий в розрахунках (немає складних формул, як зараз).

          Даний проект перший, в якому зберігся акциз і змінена схема нарахування мита – з адвалорної на специфічну. «Цей підхід нетиповий для розмитнення автомобілів в нашій країні, але іноді застосовується в інших країнах. Згідно з ним, немає різниці у віці автомобіля, тип двигуна, мито залежить тільки від обсягу двигуна. Тобто якщо на нові автомобілі мито і підвищиться (але не суттєво ), то на б/в – знизиться, оскільки немає коефіцієнта віку, як зараз)», – говорить Сергій Матусяк.

          Для б/в автомобілів створять преференції?

          За словами продавців, з одного боку, подорожчання виглядає не настільки критично для покупців нових автомобілів, але з іншого, під час кризи вводити якісь додаткові бар’єри для ринку, м’яко кажучи, не дуже своєчасно. «Подорожчання може тільки відлякати покупців від планів придбати новий автомобіль і перенести купівлю транспортного засобу на довший період», – зазначив у розмові з UBR.ua директор дилерського центру Ford «ВіДі-Край Моторз» Віталій Дорофєєв.

          Як варіант, кажуть продавці, якщо все ж ініціативу приймуть, деякі продавці можуть спробувати за рахунок своїх внутрішніх резервів, знижок на страхуванні та інших механізмах «пом’якшити» подорожчання нових авто, хоча у більшості операторів авторинку цього резерву вже не залишилося.

          До того ж зараз дуже багато угод проходить за кредитними програмами на кілька років. І якщо щомісячний платіж виросте, умовно на 300-500 грн, то це не повинно суттєво вплинути на рішучість потенційного покупця придбати новий автомобіль.    «Ця ініціатива більше спрямована на власників б/в авто, і ставить їх в більш вигідне конкурентне становище. Але глобально покупці нових авто навряд чи через це передумають їх купувати. Це все ж таки інший тип покупця, ніж прихильники б/в авто», – додав Віталій Дорофєєв.

          В Україні і зараз є істотний перекіс у сторону б/в автомобілів, а якщо податки вирівняються, то популярність нових може впасти ще більше на користь старих. Це вигідно країнам ЄС і США – вони позбавляються від старих і битих машин, але це ніяк не наблизить нашу країну ні до автовиробництва, ні до виробництва компонентів для автомобілів. «Що стосується ринку нових автомобілів, то він ще більше розділиться на два типи – корпоративні бюджетні машини і преміум-сегмент. Середній може ще більше просісти», – зауважив Сергій Матусяк.

НЬЮЗМЕЙКЕР