Для відбудови України знадобиться понад 10 років і майже 500 мільярдів доларів

Для відбудови України знадобиться понад 10 років і майже 500 мільярдів доларів

17:35 Лютий 23, 2025

Економіка 3643 6 хвилин

За підрахунками, унаслідок війни Україні булозавдано збитків на сотні мільярдів доларів. Найбільшої шкоди зазнала житлова сфера, значнопостраждали також транспортна інфраструктура та енергетичний сектор. Молодший аналітик Фонду економічних досліджень Oeconomus Олексій Антонрозповів про те, звідки такі незбагненні збитки та скільки часу знадобиться, щоб повністювідбудувати країну.

«В Україні було зруйновано більше будівель, ніжякби всі будівлі на Манхеттені чотири рази зрівняли з землею», – написали минулого літа в газеті The New York Times, звернувши увагу на неймовірні масштаби збитків.

Відтоді вони лише зростають, адже російськаартилерія безупинно знищує в країні все, що можливо. Згідно з картою збитків українськогоурядового сайту «Відновлення», було зруйновано1800 навчальних та 696 медичних закладів, 29 569 квадратних кілометрів житлових масивів, 19 913 кілометрів доріг.

І це без урахування численних знищенихенергетичних, інфраструктурних та промислових об’єктів, не кажучи вже про екологічну шкоду й збитки, завдані сфері культури. Найбільше постраждали Донецька, Луганська, Харківська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Київськаобласті.

В останні роки було опубліковано багато аналізів, оцінок і прогнозів щодо відновлення України. Апісля того як Дональд Трамп пообіцяв припинити бойові дії вже у 2025 році, згадана тема і взагалі вийшла на перший план. Але насправді цей процес почався ще з того моменту, як по території України влучили перші російські ракети. Мета безперервної відбудови – зробити воєнні умови більш стерпними для тих, хто залишився в країні. План відновлення базується на п’ятьох принципах: негайний старт і поступовий розвиток, створення умов для гідного життя, інтеграція до Європейського Союзу,покращення на загальнодержавному та регіональному рівнях, заохочення приватних інвестицій.

У травні 2022 року президент України Володимир Зеленський запропонував країнам-союзникам узяти під патронат по одній українській області. На заклик відгукнулося 30 країн. Данія обрала Миколаївську область, Велика Британія – Київську, Туреччина – Харківську, Австрія – Запорізьку. Це велика допомога Україні, але не достатня для повної відбудови. 

Фонд економічних досліджень Oeconomus оцінив, скільки коштуватиме відбудова, з яких джерел їїможна буде профінансувати та скільки часу вона триватиме. 

Олексій Антон звернув увагу на те, що з 24 лютого 2022 року непрямі збитки українській економіціоцінюються від 543 мільярдів до 600 мільярдів доларів. За даними Київської школи економіки,найбільших збитків було завдано дорогам (27 млрд доларів) та житлу (13 млрд доларів). Збитки українського культурного сектору сягнули 3,5 мільярда, це стосується 4779 будівель, більшість з яких перебувають під історичною охороною, а тому є непоправними.

Щодо відновлення України, то, за останніми підрахунками Світового банку в грудні 2023 року, на це потрібно як мінімум 486 мільярдів доларів і не менше 10 років. Оскільки відтоді понад рік ведуться напружені бої, вартість реконструкції буде ще більшою, а тривалість – ще довшою, вважає експерт.

За даними Інституту економічних досліджень Німеччини Kiel Institute за грудень 2024 року, США та держави Європи підтримали Україну на загальну суму 246 мільярдів євро. Приблизно половина з них, або 120 мільярдів євро, – це військова підтримка, решта – невійськова. Європейські країни, у тому числі Швейцарія та Норвегія, які не є членами Європейського Союзу, внесли загалом 132 мільярди. Якщо розглядати держави окремо, то найбільшу фінансову допомогу надала Німеччина –18 мільярдів євро, на другому місці Велика Британія (15 мільярдів), а на третьому – Данія (8 мільярдів).

Допомога Угорщини

Аналітик підкреслив, що в підтримку стабільностіУкраїни робить внесок, зокрема, й Угорщина. У рамках найбільшої гуманітарної акції в історії країни вона надала допомогу на загальну суму 560 мільйонів євро.

Угорщина внесла 2,9 мільярда форинтів на підтримку цивільного населення в рамках програмиHungary Helps. За ці кошти відбудували школу, дитячий садок, амбулаторію та станцію швидкої допомоги. Крім того, сусідня країна долучилася до відбудови церков та інших пам’яток у Києві йінших областях.

Проте найбільша фінансова підтримка надійшлаУкраїні від Європейського Союзу. Згідно з даними на серпень 2024 року, з початку війни ЄС надав українській економіці допомогу загалом на 93,3 мільярда доларів. З 1 березня 2024 року почаладіяти так звана програма Ukraine Facility, спрямована виключно на відновлення країни. Бюджет цієї ініціативи з 2024 по 2027 рік становить 50 мільярдів євро. Частково це кредит, частково грант. Інші європейські інституції, зокрема Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), з 2022 року внесли 6 мільярдів євро на відновлення збитків, завданих війною. Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) таСвітовий банк також фінансують відновлення України, але суто у формі позик.

За словами експерта, ці дані свідчать, що процес відбудова вже триває. Щороку Європейський Союз організовує конференцію з відновлення України (Ukraine Recovery Conference), головною метою якої є мобілізація міжнародної підтримки та підготовка планів відновлення.

Однак з коштами є проблема. Протягом трьох роківна відновлення України було витрачено приблизно 126 мільярдів євро. Водночас, за даними Світового банку, без урахування 2024-го загалом потрібно 486 мільярдів доларів.

На думку аналітика, цивільну інфраструктуру легше відновити після війни, водночас основна частина нинішньої фінансової допомоги зосереджена саме в цій сфері. Відновлення критичної інфраструктури та територій, які мають бути відбудовані в стислі терміни, – уже більша проблема.

«Наприклад, об’єкти культурної спадщини теж такі. Щоб зберегти їхній первісний стан, требарозпочати реставрацію у відносно короткі терміни. За підрахунками, на перших порах країні потрібно було б зібрати для цього 9 мільярдів доларів, але оскільки атаки тривають, з огляду на їхню інтенсивність і збитки, які завдаються, ця сума може збільшуватися до 30% щорічно», – підкреслив аналітик фонду економічних досліджень Oeconomus.

За його словами, одна з найбільших проблем – це відновлення критичної інфраструктури, адже вонокоштуватиме значно дорожче. Крім того, є об’єкти, які вже неможливо відбудувати, наприклад Каховську ГЕС, що була зруйнована у 2023 році.

(hirado.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня