Підраховано, скільки буде коштувати Європі захист від росіян

Підраховано, скільки буде коштувати Європі захист від росіян

13:20 Березень 6, 2025

Економіка 955 8 хвилин

Magyar

Витрати на озброєння доведеться значно збільшити: з нинішнього рівня 2% ВВП до 3,5%. Це означає додаткові витрати в розмірі 250 мільярдів євро на рік. У короткостроковій перспективі ці видатки можуть бути профінансовані за рахунок боргу, але в довгостроковій треба знайти стійкі джерела фінансування європейської оборонної сфери, ідеться в аналізі брюссельського аналітичного центру Bruegel.

Європа має бути здатна захистити себе від росії, зі Сполученими Штатами чи без них. Аналіз, проведений брюссельським Інститутом Брейгеля, представляє оцінки додаткових озброєнь і військ, які знадобляться Європі для захисту, якщо припустити, що США виведуть свої війська з ЄС. Це вимагатиме різкого збільшення оборонних витрат.

Аналіз зосереджується на сухопутних війнах, оскільки можливе російське вторгнення залишається головним викликом безпеці Європи в осяжному майбутньому.

Кількісна оцінка російської загрози

Війна в Україні дорого коштує російській армії. Однак завдяки широкій соціальній та промисловій мобілізації Кремля російські війська сьогодні значно численніші, досвідченіші та краще оснащені, ніж тоді, як вторглися в Україну у 2022-м.

Наприкінці минулого року в Україні налічувалося близько 700 000 російських військовослужбовців, що значно перевищує сили вторгнення у 2022-му. Російське оборонне виробництво швидко зростає, і очікується, що рф невдовзі матиме близько 1 550 танків, 5 700 бронемашин і 450 різних типів артилерійської техніки. Крім того, було вироблено 1 800 безпілотників-камікадзе дальнього радіусу дії.

Порівняно з 2022 роком це збільшення виробництва танків на 220%, бронемашин та артилерії – на 150%, безпілотників дальнього радіусу дії – 435%.

Оновлена радянська технологія

Більшість нового обладнання базується на модернізованих радянських технологіях. Передбачається, що зростання російського виробництва триватиме, хоча, імовірно, повільнішими темпами, особливо після завершення бойових дій. Значного прогресу росія досягла, зокрема, у технології безпілотників, яка раніше дуже залежала від Ірану.

Не можна виключати можливість нападу росії на Європу: за оцінками НАТО, Німеччини, Польщі, Данії та країн Балтії, рф може підготуватися до нападу за 3–10 років. Це може статися навіть раніше, оскільки влітку 2025-го в Білорусі відбудуться чотирирічні навчання «Захід», які продемонструють здатність росії проводити масштабні військові маневри навіть у воєнних умовах.

Потреби Європи

Головним пріоритетом Європи є продовження підтримки України, здебільшого зі стратегічних міркувань, адже українська армія, яка має досвід війни, наразі є найефективнішим стримувальним фактором проти російського нападу на ЄС.

Якщо Україна вирішить, що можлива американо-російська мирна угода є неприйнятною, наприклад, через те, що мирні гарантії Путіна не викликають довіри, Європа зможе надати Україні додаткову зброю для підтримки її нинішньої боєздатності.

З макроекономічної точки зору, необхідні суми є прийнятними для Європи.

З лютого 2022 року США надали Україні 64 мільярди євро військової допомоги, тоді як Європа, включно з Великою Британією, – 62 мільярди євро.

У 2024 році військова допомога США становила 20 мільярдів євро із загальної суми 42 мільярди євро.

Повна заміна американської допомоги означатиме для ЄС додаткові витрати в розмірі лише 0,12% ВВП. Згідно з аналізом Брейгеля, це цілком досяжний показник.

Більш складним сценарієм є мирна угода, на яку погодиться Україна. У такому разі росія, імовірно, продовжить нарощування своїх озброєнь, що становитиме серйозну загрозу для Євросоюзу в короткостроковій перспективі.

ЄС і його союзники, у тому числі Великобританія та Норвегія, повинні будуть негайно й суттєво прискорити нарощування своїх військових сил.

Військові стратеги НАТО наразі припускають, що в разі нападу росії на європейську країну НАТО 100 000 американських військових, дислокованих у Європі, будуть швидко доповнені 200 000 додаткових американських військових, в основному бронетанковими підрозділами.

Тому, якщо припустити, що американські війська виведуть з Європи, треба буде досягти збільшення бойового потенціалу, еквівалентного 300 000 американських військовослужбовців, особливо механізованих і бронетанкових військ. Це означатиме 50 нових бригад та бронетанкових підрозділів, тобто близько 50 нових бригад у Європі.

Військова координація та обладнання

Важливим доповненням є те, що бойова сила американських військ значно більша, ніж у такої ж кількості європейських солдатів, які служать у 29 різних національних арміях. Американські військові розгортаються у великих, згуртованих підрозділах розміром з корпус під єдиним об’єднаним командуванням. На противагу цьому європейські армії є фрагментованими і не мають єдиної командної структури.

Перед Європою стоїть вибір: або значно збільшити свої збройні сили, більш ніж на 300 000 осіб, щоб компенсувати фрагментацію, або швидко посилити військову координацію.

Європі потрібен такий мінімум озброєнь

Щонайменше ЄС необхідні: 1 400 танків, 2 000 бойових машин піхоти, 700 одиниць артилерії (155-мм міномети і реактивні системи залпового вогню).

Існує також потреба в розвитку безпілотних літальних апаратів, ракетних засобів, засобів зв’язку та розвідки.

Необхідне різке збільшення оборонних витрат

Європейські оборонні видатки треба значно збільшити з нинішнього рівня у 2% ВВП до 3,5%. Це означає додаткові витрати в розмірі 250 мільярдів євро на рік.

У короткостроковій перспективі видатки можуть бути профінансовані за рахунок боргу, але в довгостроковій – слід знайти стабільні джерела, ідеться в аналізі Брюсселя. Ключовим у цьому процесі буде лідерство Німеччини. Їй необхідно самостійно внести щонайменше 125 мільярдів євро, щоб збільшити свій військовий бюджет з 80 до 140 мільярдів євро, тобто довести військові витрати до 3,5% від ВВП.

Наразі військовий потенціал Німеччини не відповідає потребам і зобов’язанням, узятим перед союзниками. У 2022 році Берлін пообіцяв надати НАТО дві дивізії – близько 40 000 військовослужбовців – до 2025 і 2027 років, але існують серйозні перешкоди на шляху до виконання цього завдання.

 Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня