Чому в Україні ціни на природній газ періодично  влаштовують американські гірки?

Чому в Україні ціни на природній газ періодично влаштовують американські гірки?

20:56 Липень 29, 2020

Економіка 5042 7 хвилин

Magyar

          Напевно, немає в Україні більш заполітизованої і «розігрітої» теми, ніж газова. Скільки ж буде коштувати «блакитне паливо»? Чи вистачить його запасів в Україні на зиму? Хто наживається на вітчизняному газовидобутку? Наші політики на усіх політичних ток-шоу також не упускають свого шансу для різних маніпуляцій і паразитування на цій тематиці заради політичних дивідендів. Не стоять осторонь і ЗМІ, які віддають газовій темі перші шпальти і кращий час в ефірі.

          І от, Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» знову підвищила за липень ціну на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших споживачів на 7% у порівнянні з ціною за червень – до 2 тис. 298 гривень за тисячу кубометрів без урахування ПДВ і витрат на транспортування.

          У «Нафтогазі» підкреслили, що це стало наслідком того, що ціни на газ на головних європейських хабах, на які орієнтуються продавці блакитного палива в Україні, в останню декаду червня і на початку липня почали рости, досягнувши максимальних значень з середини травня. Стримуючими факторами для значного підвищення українських цін є значні запаси газу у вітчизняних сховищах і рекордний розрив між споживанням і пропозицією. Зокрема, станом на липень в українських сховищах накопичено понад 21 мільярдів кубометрів газу, що на 42 відсотки вище показників минулого року. Не секрет, що з наближенням опалювального сезону ціни на газ традиційно зростають, а в літній період падають. Але, прийдешній опалювальний сезон буде особливим, адже з 1 серпня в Україні має запрацювати конкурентний ринок газу для населення, на якому ціна ресурсу буде встановлюватися не урядом через держхолдинг «Нафтогаз України», а самим ринком.

          Тобто, якщо ціни продовжать стрімко рости, то інструментарій у керівництва країни для їх стримування буде дуже обмеженим. При цьому, в Україні високі ціни на газ – це  істотний удар по політичному рейтингу будь-якого президента чи прем’єр-міністра. У той же час, глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв заспокоює: в розпал опалювального сезону вартість газу все одно буде нижче, ніж у 2019 році. За попередніми розрахунками – на  20-30%.          

          Якщо припустити, що Андрій Коболєв порівнює з ціною, яку в минулому опалювальному сезоні «Нафтогаз» пропонував ринку, то не складно підрахувати, яка буде ціна для населення в прийдешньому опалювальному сезоні. До прикладу, в грудні 2019 року «Нафтогаз» продавав газ для промислових споживачів за мінімальною ціною у 5 тис. 861 гривень за тисячу кубометрів. Тобто, якщо виходити з прогнозу Коболєва, то вартість газу для населення у грудні 2020 року може скласти близько 4 тис. 689 гривень за тисячу кубометрів без ПДВ і інших націнок. У два рази вище, ніж за станом на липень. Також не варто забувати, що ціни на газ в цьому році залишаються на рекордно низькому рівні. Ніхто поки не може передбачити, як вони виростуть в найближчі роки, коли світ оговтається від економічної кризи.

          Які шляхи виходу з цієї, здавалося б, тупикової ситуації? Для України вже давно існує рецепт, як пом’якшити цей подразник. Необхідно спрямувати ресурси на масштабну енергомодернізації країни, яка, маючи більш слабку економіку, ніж західні сусіди, споживає непробачно багато енергоресурсів. За оцінками експертів, протягом кількох років Україна здатна скоротити споживання газу вдвічі. Для цього потрібні мільярдні кошти, політична воля і свідомість громадян. Чи не віриться, що таке можливо? Але, дороги ж якось будуються, а в це теж мало хто вірив. Другий напрямок – це збільшення власного видобутку газу, що дозволить знизити ціну всередині країни. Україна має достатні запаси газу в своїх надрах, які необхідно розвідати і добути.

          В іншому випадку, вже через кількадесят років наша країна ризикує залишитися з найбільшими запасами газу, які нікому не будуть потрібні, так як світ остаточно перейде на відновлювані джерела енергії. Сьогодні про це тільки і говорять всі топові політики, але нічого для цього не роблять, і щороку з приходом зими громадяни України, затамувавши подих, чекають новин про те, що скаже президент чи прем’єр-міністр з цього приводу. А цивілізований світ вже давно забув про цю тему і переймається набагато актуальнішими проблеми розвитку власної держави.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня