karpat.in.ua

За скільки років окупиться домашня сонячна електростанція і чи окупиться взагалі?

Пропозиції компаній, що зроблять домашню сонячну електростанцію прямо у вас на даху і під ключ зустрічаються все частіше в інтернеті та на білбордах. Їдучи по трасі помічаємо довкола щоразу більше дахів, вкритих сонячними панелями. Наскільки вигідною є така інвестиція для сімейного бюджету та чи має шанси на окупність?

З 1 серпня Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунікаційних послуг знизила ставки зеленого тарифу. Це тариф на електроенергію, що виробляється з альтернативних джерел енергії. Отож огляду на нові ставки, чи варто інвестувати у будівництво сонячної електростанції прямо зараз?

Ті сонячні електростанції, які були введені в експлуатацію одними з перших, у відповідності до закону, отримують 7,37 грн/кВтг, а ті, що приєднались останніми – 3,29 грн/кВтг. Для сонячних електростанцій, що розміщені на фасадах та дахах будинках та введені в експлуатацію після 30 червня 2015р. — 4,54 грн/кВтг.

Отож у липні ми отримали розрахунок вартості встановлення сонячної електростанції на дах будинку площею 120 квадратів мужністю 26 кіловат та обіцянкою отримувати від 6000 євро щороку, заробляючи на зеленому тарифі. Розмір інвестицій, тобто витрати на встановлення та підключення такої станції склали $16 500, прогнозований річний прибуток $4725, а строк окупності – 3,5 років.

У розрахунках компанії, що проводились у липні, вказаний зелений тариф у розмірі 0,163 євро. Але, з 1 серпня, з огляду на здешевлення тарифу та підвищення курсу євро, це на 62% менше – всього 0,101 євро, отож і окупність буде на два роки довшою.

Ще одним ризиком є несприятливі погодні умови, які можуть пошкодити сонячні панелі, град чи гроза, а також той факт, що після закінчення експлуатації потрібно буде платити за утилізацію таких панелей.

Оксана ЧОПАК