Світовий туризм за перші п'ять місяців 2020 року втратив майже третину трильйона доларів через коронавірус
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш напередодні розповів про збитки, які завдав коронавірус Covid-19 глобальної туристичної галузі, третього за значимістю експортному сектору світової економіки після виробництва палива та хімічних речовин, який становив у 2019 році 7% від глобальної торгівлі. Тож, тільки за січень-травень 2020 року світовий туристичний сектор втратив майже третину трильйона доларів. До того ж, під загрозою опинилися понад 120 мільйонів робочих місць.
«У турсекторі працює кожен десятий житель Землі. І, до речі, він забезпечує засобами для існування сотні мільйонів людей, не зайнятих у ньому безпосередньо», – підкреслив Антоніу Гутерріш.
Значимість туризму переоцінити важко, тому що він не тільки важлива складова частина глобальної економіки, але і дозволяє жителям планети обмінюватися культурними цінностями і зближує їх.
Не є секретом, що пандемія коронавірусу дуже сильно вдарила по туристичній галузі. Зокрема, туристичний потік знизився більш ніж на половину, відповідно різко впали і доходи.
За словами Антоніу Гутерріша, негативний вплив коронавірусу на туризм – «дуже сильний шок» навіть для багатих і розвинених країн, але для «країн, що розвиваються і особливо острівних держав і країн Африки це (пандемія коронавірусу – авт.) – катастрофа».
Пандемія, дійсно, сильне потрясіння для турсектора країн, що розвиваються, тому що в окремих державах частка турсектору у ВВП перевищує 20%.
З цього приводу, Сандра Карван, яка очолює відділ по вивченню і конкурентоспроможності туристичного ринку у Всесвітній туристичній організації ООН (UNWTO), повідомила, що експортні втрати туристичного сектору у перші п’ять місяців цього року склали 320 млрд доларів і втричі перевищили втрати всього 2009 року, на який припав пік світової фінансової кризи 2008-2009 рр. «Жодній країні не вдалося вберегти свій турсектор від Covid», – констатувала пані Карван.
Згідно з прогнозом UNWTO, за весь 2020 рік глобальний турсектор може втратити від 0,96 до 1,2 трлн доларів. Це призведе до зниження ВВП усієї планети на катастрофічних 1,5-2,8%.
Ситуація у туристичному секторі позначається і на пов’язаних із ним галузях економіки, включаючи виробництво продуктів харчування, в якому у масштабах усієї планети задіяні 144 млн чоловік. Істотна частина їх теж може втратити роботу.
Також, особливо вразливі перед коронавірусом невеликі туроператори.
Генсек Гутерріш у своїй доповіді звернув особливу увагу і на культурну складову туризму, яка, за його словами, є «ключовим засобом збереження природної і культурної спадщини». На «природний» туризм припадає приблизно 7% від усього турсектору. Причому, цей сегмент розвивається особливо швидко – до 3% зростання щороку.
«Падіння доходів привело до посилення браконьєрства і знищення навколишнього середовища навколо охоронюваних територій… Обвал доходів також призведе до закриття багатьох об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, які забезпечують засобами для існування населення, яке проживає поблизу», – підкреслив генсек ООН.
Зі свого боку, Сандра Карвай повідомила, що «відновлення (туристичного сертору – авт.) буде дуже сильно залежати від того, як буде проходити пандемія і від положення і в економіці».
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися