Drágul az iPhone: Tim Cook kijelentette, az Apple emelni fogja az árakat a mesterséges intelligencia fellendülése okozta memóriahiány miatt

Drágul az iPhone: Tim Cook kijelentette, az Apple emelni fogja az árakat a mesterséges intelligencia fellendülése okozta memóriahiány miatt

10:42 Június 22, 2026

Gazdaság 16 4 хвилини

Українська

Az Apple a memóriachipek és a tárhelyek költségeinek hirtelen emelkedése miatt áremelést tervez eszközeit illetően, jelentette ki a cég vezérigazgatója, Tim Cook a The Wall Street Journalnak adott interjújában. Elmondása szerint a gyártó régóta próbálja saját forrásaival kompenzálni a költségek növekedését, de most a helyzet „fenntarthatatlanná” vált.

„Sajnos az áremelések elkerülhetetlenek. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy mérsékeljük a beszállítók által ránk hárított hatalmas költségnövekedést, és megpróbáltuk megvédeni ügyfeleinket ettől a növekedéstől, de a helyzet tarthatatlanná vált”, jelentette ki Cook.

Az Apple vezetője nem részletezte, hogy a cég pontosan mikor fogja felülvizsgálni az árakat, és mely termékekre vonatkozik majd az áremelés. A cég következő nagy dobása várhatóan az iPhone 18 vonal lesz, melynek bemutatójára hagyományosan ősszel kellene sorra kerülnie.

A probléma oka a DRAM és NAND memóriák iránti hirtelen megnőtt kereslet, amelyet a mesterséges intelligencia infrastruktúráját építő vállalatok okoznak. A Google, a Microsoft, a Meta és az Amazon aktívan vásárol alkatrészeket adatközpontok és szerverek számára, ami az árak meredek emelkedéséhez és a szórakoztatóelektronikai gyártók készlethiányához vezetett.

2025 eleje óta a memória és a tárhely ára körülbelül négyszeresére emelkedett. A TechInsights elemzői kiszámolták, hogy az Apple-nek körülbelül 270 dollárral kellene növelnie a következő iPhone Pro árát ahhoz, hogy fenntartsa jelenlegi jövedelmezőségi szintjét.

Cook külön felhívta a figyelmet a DRAM-memóriával kapcsolatos helyzetre. Elmondása szerint egyre több termelési kapacitást irányítanak át a nagysebességű HBM memória gyártására, amelyet mesterséges intelligencia gyorsítókban és szerverekben használnak betanító modellekhez.

„A kínálat éppen akkor csökken, amikor a fogyasztók eszközöket akarnak vásárolni, és a memóriagyártók hatalmas áremeléseket hárítanak át nekünk” – mondta az Apple vezérigazgatója.

A probléma nem csak az Apple-t érinti. A közelmúltban a Samsung, a HP és a Valve már felülvizsgálta bizonyos eszközkategóriák árait. A Morgan Stanley előrejelzése szerint az okostelefonok és személyi számítógépek átlagos ára az Egyesült Államokban idén körülbelül 15%-kal emelkedhet.

Cook azt is megerősítette, hogy az Apple vizsgálja annak lehetőségét, hogy saját pénzügyi forrásait felhasználva támogassa a memóriagyártás bővítését. Ugyanakkor a vállalat nem tervezi saját gyárak építését DRAM vagy NAND gyártására.

social
Kövessenek bennünket a közösségi oldalakon
subscribe
Szeretnéd olvasni a híreket akkor is, ha nem vagy internetközelben?

Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!

Feliratkozás
subscribe
Feliratkozás
Iratkozzon fel
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a legaktuálisabb hírekről. Mi nem küldünk spam üzeneteket, ugyanis tiszteljük a magánéletét.
A nap hírei