Українські заробітчани більше бояться безгрошів'я, ніж епідемії

Українські заробітчани більше бояться безгрошів'я, ніж епідемії

16:36 Вересень 28, 2020

Економіка 4765 7 хвилин

Magyar

Українські гастарбайтери є одними з найцінніших інвесторів в економіку України. Наприклад, минулого року вони вклали в неї понад 10 млрд доларів.

Однак випробування та виклики, спричинені COVID-19, впливають на життя мільйонів українців, які змушені шукати можливості достойного заробітку за кордоном. Багато хто залишився без роботи, а тих, хто міг би працювати, стримує складна прикордонна ситуація. Ті ж люди, які все-таки наважуються вирушити в дорогу, нерідко затримуються на кордоні впродовж кількох днів, де вимушені очікувати перетину в непростих умовах: навколо спека та бруд, немає елементарних засобів гігієни. Цього року від заробітчан до країни надходитиме менше валюти, що також вплине на вартість української гривні.

Сотні тисяч українців повернулися на батьківщину в березні після спалаху коронавірусу. Серед них були й ті, кого роботодавці відправили додому через простої, але багато хто пішов добровільно, бо впав у паніку, побоюючись невідомого вірусу. Пізніше вони пошкодували про це, оскільки залишилися без заробітку.

Згідно з опитуванням українських заробітчан у Польщі, виявилося, що наші співвітчизники, які працюють за кордоном, більше бояться втратити робоче місце, ніж епідемії. Кожен другий респондент заявив, що зараз найбільше боїться залишитися без роботи, тоді як лише кожен шостий – заразитися коронавірусом. Відповідно до згаданого опитування, переважна більшість респондентів (85%) після спалаху COVID-19 хотіли залишитися в Польщі. Більшість (55%) обґрунтовували це можливістю заробляти гроші та працювати. Автори дослідження зазначають: під час епідемії з Польщі виїхало приблизно 175 тисяч громадян України, що становить близько 10% української громади, яка там живе і працює.

Незамінна робоча сила

У Польщі іноземні робітники незамінні, особливо в сільському господарстві. Збирання овочів та фруктів потребує великої кількості працівників, більшість з яких приїжджають з України. Польський уряд платить за тести на коронавірус легально працевлаштованих іноземних сезонних робітників. Міністерство сільського господарства країни обґрунтовує це тим, що дешеві українські робочі руки можуть запобігти різкому зростанню цін на сільськогосподарську продукцію.

Цікаво, що більшість українських робітників асимілюються й привозять з собою до Польщі принаймні одного члена сім’ї, кажуть в аналітичному центрі міжнародної компанії з працевлаштування Gremi Personal, посилаючись на недавнє дослідження Національного банку Польщі. Згідно з дослідженням, частка гастарбайтерів з України, які виїжджають на тривалий термін або навіть постійне проживання в Польщі, значно зросла за останні п’ять років. Більше половини опитаних мають намір переселити туди принаймні одного члена сім’ї. Якщо у 2015 році переважна більшість українців – вісім із десяти – планували залишитися в Польщі лише на один рік, то сьогодні 52% респондентів збираються перебувати там більше трьох років. За підрахунками, у сусідній країні живуть і працюють як мінімум півтора мільйона українців.

Кілометрові черги на кордонах

Звичайно, українці працевлаштовуються не лише в Польщі, адже і в Чехії, Італії та Іспанії їхня кількість також досить висока. Однак найбільше грошових переказів надходить зі Сполучених Штатів. З початку року, за даними українського центрального банку, в нашу країну було надіслано 6,29 мільйона доларів, що на 5% менше, ніж за аналогічний період минулого року. З них 17% надійшли з-за океану, 13% – з Ізраїлю, а третє місце в списку посідає Італія. Реальна картина є більш складною, оскільки заробітчани, які працюють у сусідніх або близьких до України державах, не переказують гроші додому, а привозять їх особисто.

Через прикордонні переходи з ЄС українських гастарбайтерів на мікроавтобусах транспортують перевізники. Посилення правил перетину кордону через COVID-19 призвело до безпрецедентних надзвичайно довжелезних черг. Оскільки Угорщина є основною транзитною країною, то на контрольно-пропускних пунктах, які все ще працюють, кілометрові лінії мікроавтобусів розтяглися на рекордні відстані, іноді заробітчани змушені проводити на кордоні по 4–5 днів. На цих КПП не забезпечені найелементарніші гігієнічні умови, усе потопає в смітті, бруді та смороді, довкола розвелися щури, але українську владу не надто цікавлять страждання її громадян, хоча ті їдуть на заробітки за кордон не з доброї волі.

Гривня ослабла

Зниження кількості грошових переказів з-за кордону також позначилося на значному зростанні курсу долара та євро в Україні. На сьогодні курс долара до гривні зріс із 24–25 до понад 28. Експерти підрахували, що до кінця року американська валюта також можете сягнути 30 гривень за один долар. Однак девальвація зіграла на руку уряду, оскільки дефіцит бюджету зріс до 300 мільярдів гривень, тобто близько 9 мільярдів євро. Очікується, що внаслідок пандемії ВВП цього року впаде приблизно на 7%, а промислове виробництво скоротиться більш ніж на 8%. Через ослаблення гривні з прибутків від експорту в державну скарбницю може надходити більше коштів.

Джерело: Magyar Nemzet

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня