Китай і не думає зупинятися: він уже другий у світі виробник зброї

Китай і не думає зупинятися: він уже другий у світі виробник зброї

18:34 Грудень 10, 2020

Економіка 1481 7 хвилин

Magyar

Виробництво та торгівля зброєю – це величезний бізнес, тож між компаніями, що працюють у цьому секторі, існує величезна конкуренція. Одним із найбільших ринків збуту зброї є Африка з її жорстокими правителями. Не дивно, що Китай скрізь будує свої торгові бази. Більше того, він уже витіснив росіян із другого місця і явно націлений на підкорення нових вершин.

Державні військові компанії Китаю розвиваються та посилюються з високою швидкістю, ідеться в аналізі порталу Növekedés.hu. Наразі США все ще посідають перше місце у світовій військовій промисловості, сильно домінуючи в цьому секторі. Однак, якщо Пекін розвиватиметься такими ж темпами на фоні стабільної економіки, йому не знадобиться багато зусиль, аби стати світовим лідером у виробництві та експорті зброї. Серед десяти найбільших у світі виробників уже є три китайські компанії, але торгівля вживаною зброєю також досить значна.

Сьогодні найбільшим у світі виробником зброї залишаються США

Сполучені Штати, які спочатку спиралися на своє домінування у світовій економіці, тримають військову промисловість у формі. Завдяки тому, що під час Другої світової війни вони стали міжнародною майстернею зброї, у країні було створено надзвичайно великий промисловий потенціал.

На сьогодні найбільшим покупцем американських систем озброєнь та найбільшим імпортером зброї у світі є Саудівська Аравія. У той же час ця країна відома тим, що укладає мегамасштабні  угоди на купівлю зброї та боєприпасів, а потім, коли настає час реалізації контрактів, з тих чи інших причин відмовляється платити.

Що стосується глобальної картини, то Америці, а також Франції та іншим державам, вдалося відтіснити російські компанії в Індії, яка є світовим імпортером зброї номер два. За останні п’ять років половина експорту зброї в США припадала на Близький Схід, з’ясував Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI).

У Північній Африці ситуація більш неоднозначна та заплутана. Алжир, який конфліктує з Марокко, купує зброю шаленими темпами, зокрема більшу частину в Москви. Інший великий регіональний імпортер – Єгипет, який має складні відносини з Єменом, Лівією та Суданом, – за останнє півріччя став третім імпортером зброї у світі.

Що стосується Африки в цілому, то, за даними SIPRI, найбільшим експортером зброї на континент була Москва. До 2018 року її поставки сюди були майже вдвічі більші, ніж США або Німеччини, яка продавала приблизно стільки ж зброї, як американці.

Китайський експорт зброї пришвидшився

Про внутрішні економічні проблеми  Росії свідчить і той факт, що експорт зброї з країни скоротився майже в п’ять разів, тоді як експорт Китаю прискорився. Окрім Африки, на іншому великому ринку збуту зброї – у Латинській Америці – російських та американських торговців дедалі частіше витісняють їхні китайські конкуренти. КНР будує латиноамериканський бізнес, включаючи експорт зброї, на абсолютно іншій діловій та політичній філософії.

Використовуючи свій майже на порядок сильніший, ніж російський, гігантський економічний досвід, Китай прагне примножити експорт зброї й посилити політично-економічний і військовий вплив за рахунок позик та інвестицій місцевих компаній.

За даними Служби досліджень Конгресу США (CRS), із 2005 по 2019 рік КНР інвестувала в країни Латинської Америки понад 137 млрд доларів. Частина з них – це субсидовані позики на вигідних умовах. Повідомляється також, що Китай зосередився на чотирьох країнах: Венесуелі (62,2 млрд доларів), Бразилії (28,9 млрд доларів), Еквадорі (18,4 млрд доларів) та Аргентині (17,1 млрд доларів).

Китай дотримується особливої філософії на ринку зброї

Що стосується експорту зброї, то КНР дотримується своєї традиційної політики довгострокового перспективного планування – «Тисячолітнього горизонту». Як зазначає журнал армії США Military Review, старші офіцери Венесуели досить часто гостюють у Китаї, а значна частина курсантів навчається у вищих навчальних закладах країни-партнера.

Особливе занепокоєння американців викликає постачання китайських високотехнологічних пристроїв військової безпеки, зокрема 5G (та згодом і 6G), телекомунікаційного обладнання, ІТ-обладнання, за допомогою яких можна прослуховувати та шпигувати за подібними системами американських військових.

Крім того, стурбованість США базується на статистичних даних, котрі свідчать, що минулого року світовий лідер у цьому плані – Китай – експортував  набагато більше високотехнологічного обладнання (у тому числі до країн Латинської Америки) загальною вартістю понад 654 млрд доларів, ніж його прямі конкуренти – Німеччина ($ 209,6 млрд), Південна Корея ($ 192,8 млрд) і США ($ 156,4 млрд) разом узяті.

Посилаючись на дані SIPRI, Japan Times зазначає, що військова промисловість КНР, яка розвивається неймовірними темпами, уже посіла друге місце у світі. А це, у свою чергу, досить суттєвий поворот подій, адже ще десять років тому країна потребувала імпорту в цій галузі, йдеться в повідомленні.

Джерело: (origo.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня