Інтерв’ю з директором благодійного фонду «Закарпатський Центр Економічного Розвитку «Еган Еде» Маріанною Беркі
На Закарпатті чимало селян займається сільським господарством, але отримані доходи покривають лише їх засоби для існування, тому фермери не мають можливості робити більш серйозні інвестиції для розвитку господарств. 5–6 років тому багато хто вже міркував про виїзд, коли завдяки уряду Угорщини в області запрацював Благодійний фонд «Закарпатський Центр Економічного Розвитку «Еган Еде». Як результат: сьогодні майже в кожному селі краю є трактор або теплиця, придбані завдяки отриманим грантовим виплатам. Хтось відкрив перукарню, інші – виготовляють сир, один із підприємців, до прикладу, займається розведенням африканських сомів. А є й такі, кому це не дуже сподобалось, а саме – Службі безпеки України. Ми розпитали директора Благодійного фонду Маріанну Беркі про неспокійний 2020 рік.
– 2020-й був важким роком у всіх відношеннях, проте робота Центру не зупинялася. З якими труднощами довелося зіткнутися через епідемію?
– За майже п’ять років своєї діяльності «Закарпатський Центр Економічного Розвитку «Еган Еде» розглянув понад 5 700 успішних бізнес-планів на отримання благодійної допомоги для розвитку підприємництва, 18 000 заявок щодо виготовлення документації на землю та 6 – на отримання допомоги для оренди сільськогосподарських земель. На сьогодні фінансування отримали понад 16 600 заявників.
Понад 5 700 успішних бізнес-планів підприємців, які отримали допомогу для розвитку бізнесу, – це створення кількох тисяч нових робочих місць, оснащення підприємств та господарств сучасною технікою. Завдяки цим виплатам фермери оновили сільгосптехніку та обладнання, а також оновилися туристичні садиби.
2020 рік поставив перед фондом серйозні завдання та виклики, в першу чергу, через пандемію Covid-19. Це також позначилося і на процесі оголошення результатів конкурсу, адже результати конкурсів, оголошених у 2019 році, були відомі лише в 2020-му (туризм/апеляції у сфері туризму/розвиток бізнесу). Що стосується оскарження рішень з приводу отримання виплат у сфері сільського господарства та розвитку бізнесу, рішення ще не прийнято, триває розгляд.
Карантинні обмеження, запроваджені через епідемію, перешкоджали нашим заявникам вирішувати адміністративні питання. Крім того, з цієї ж причини, нам довелося змінити кінцевий термін реалізації бізнес-планів, щоб заявники-переможці могли успішно реалізувати свої проєкти.
– У яких сферах розпочались виплати, з якими результатами закінчився 2020 рік?
– Перший конкурс у 2020 році був оголошений на бізнес-плани сфери туризму. В електронній формі заявки подали 242 підприємці. 224 із них подали обов’язкову паперову документацію до офісів Фонду (інвестиції – 190, придбання засобів – 34). Із 242 поданих заявок 109 – схвалили, з них 102 – підписали з Фондом договір на отримання допомоги. З 109 претендентів-переможців 102 підприємці підписали грантову угоду з фондом. Після розгляду поданих апеляцій ще 26 заявок схвалили, відповідну інформацію оприлюднимо найближчим часом. 102 підприємці, які підписали договір, отримають допомогу на загальну суму 418 745 311 форинтів, а погоджені після апеляції 26 – на загальну суму 84 484 296 форинтів.
Після оголошення результатів конкурсу у сфері туризму, схвалили і подані бізнес-плани розвитку підприємств. Позитивну відповідь отримали 802 заявники, 686 підприємців підписали угоду на отримання гранту. Різницю між цими цифрами пояснюється тим, що між поданням заявки та оголошенням результатів пройшло багато часу. Згідно з правилами, змінювати перелік засобів, вказаний у заявці, не можна, як і професійний та технічний зміст заявки. Характер та тип інвестицій/засобів, що вказуються в проєкті, зміни можуть бути, лише якщо в ході реалізації проєкту закуплено техніку з однаковими/вищими технічними характеристиками або тими ж/вищими функціями.
Через епідемію коронавірусу пріоритет діяльності багатьох заявників та підприємців змінився, тому багато проєктів втратило свою актуальність у нинішній ситуації.
Наразі триває розгляд бізнес-планів сфери сільського господарства та апеляцій щодо розвитку бізнесу. Сподіваємось, що результати також будуть оголошені найближчим часом.
– Представники СБУ проводили обшуки і в головному офісі Фонду. На жаль, такі обшуки відбулися не вперше, з метою заплямити репутацію Фонду. Чи є якийсь розвиток цих подій?
– Сьогодні вже ні для кого не секрет, що Служба безпеки України проводить розслідування щодо роботи Благодійного фонду «Закарпатський Центр Економічного Розвитку «Еган Еде». Розслідування у справі ведеться з 2017 року. Як і досі, вважаю, що звинувачення є абсолютно необґрунтованими. Діяльність фонду відкрита, прозора та відповідає законодавству України. Закон про благодійні фонди України зазначає, що діяльність таких видів фондів може включати економічне відновлення України чи окремого регіону.
Економічна ситуація на Закарпатті значно покращилася за останні 4,5 року. Ці грантові виплати – це не лише суто розвиток певного підприємства, а загальний розвиток, який впливає на багато сфер. Інвестиція призводить до збільшення купівельної спроможності, доходів, сплати податків. Не лише фонд сплачує податки державі, їх сплачують переможці конкурсів, підприємці, в тому числі й ті, від кого заявники-переможці купують продукцію, на яку отримали фінансування. Йдеться про мільйони гривень.
Незважаючи на те, що життя підприємців та ведення бізнесу є складним і стикається з багатьма перешкодами, а Фонд також знаходиться під постійним контролем, кількість заявників збільшується з кожним роком. Це доводить, що люди, які живуть у нашому краї, – рішучі та намагаються використати можливість отримати гранти економічного розвитку, які надає угорський уряд.
Бажаю всім вдалого, щасливого нового року!
Янош Товт/Tóth János/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися