Зміни в нарахуванні лікарняних – українці зможуть хворіти довше, але отримуватимуть менше

Зміни в нарахуванні лікарняних – українці зможуть хворіти довше, але отримуватимуть менше

19:39 Квітень 17, 2021

Економіка 1396 6 хвилин

Magyar

На українців, які працюють, чекають зміни: невдовзі запрацюють електронні лікарняні листи та зміниться нарахування виплат. Мінсоцполітики вже підготувало відповідний законопроект.

Такі зміни пов’язують із нестачею коштів на виплату лікарняних кожному хворому протягом епідемії COVID-19. Фонд Cоцстрахування не витримує різкого навантаження через зростання захворюваності на коронавірус, спад економічної активності, скорочення надходжень від ЄСВ. Все це призводить до непростої ситуації з фінансовими зобов’язаннями фонду, повідомляють у Мінсоцполітики.

Ще на початку березня Фонд соціального страхування повідомляв, що виплати по лікарняним будуть затримувати на 3 тижні через брак коштів.

Що зміниться після ухвалення нового закону і що буде з лікарняними виплатами?

Розмір допомоги зміниться в залежності від страхового стажу: працівники, які мають стаж до 5 років отримають тільки половину середньої зарплати, від 5 до 10 років — 60%, від 10 до 15 років — 70%, від 15 до 20 років — 80%, понад 20 років — 100 % середньої зарплати.

Допомогу по тимчасові непрацездатності не надаватимуть за періоди простою та у випадку, якщо в медичному висновку тимчасову непрацездатність визнають необґрунтованою.

За рахунок коштів Фонду соціального страхування допомогу виплачуватимуть із 11-го дня непрацездатності, замість діючого на сьогодні правила 6-го дня. Це означає, що перші 10 днів лікарняного оплачуватиме роботодавець, а не п’ять, як було раніше.

Після ухвалення, зміни по законопроекту запрацюють із 1 серпня 2021р. Наразі тривають громадські обговорення законопроекту, зауваження можна подавати до 29 квітня. За перший тиждень було зафіксовано 24 негативні відгуки і жодного позитивного.

Паперових лікарняних листків більше не буде. Через масові фальсифікації.

Листки непрацездатності у тому вигляді, в якому вони існують тепер, після вступу закону в дію, більше не використовуватимуться. Запровадження електронних лікарняних листків — це частина переходу української медицини на електронний документообіг. Реєстр лікарняних буде у віданні Пенсійного фонду. Розробка реєстру листків непрацездатності та законодавчої бази для їх впровадження розпочалася ще у 2018р. разом з появою системи eHealth.

У пояснювальній записці до законопроекту йдеться, що фальсифікації паперових лікарняних на сьогодні є нагальною проблемою в Україні. Фонд соціального страхування України перевіряє не більше 10% лікарняних листків. Водночас, поширені практики продажу підроблених лікарняних та видача справжніх лікарняних без обґрунтування недоброчесними лікарями, Відтак, держава втрачає через це понад 1 млн грн на рік на оплату таких листків непрацездатності, передає РБК.

В проекті закону також йдеться, що замість паперових лікарняних у реєстрі застрахованих осіб зберігатимуться електронні довідки. Буде оцифрований не тільки лікарняний листок, а й медичний висновок лікаря чи комісії лікарів за підсумками експертизи.

Олександр Малецький, керівник IT-департаменту ПФУ розповідає, що у Пенсійному фонді накопичується і зберігається вся інформація про страховий стаж усього працюючого населення України. Реєстр для лікарняних вже побудований і готовий до використання. Малецький зазначає, що у Пенсійному фонді побудували систему взаємодії з громадянами, мають портал електронних послуг з відповідними кабінетами, як страхувальника, так і застрахованої особи, де можна буде цю інформацію побачити. Для того, щоб механізм запрацював, необхідно почати отримувати від лікарів медичні висновки. Тільки так електронний реєстр лікарняних запрацює на повну потужність.

Водночас, координаторка громадсько-урядової платформи “Разом проти корупції” Оксана Величко каже, що Міністерство охорони здоров’я, через недостатню кількість комп’ютерів в лікарняних закладах, може уповільнити запровадження електронних лікарняних листків, передає Суспільне Новини. Також, для успішного запровадження змін, усі медичні працівники мають навчитися користуватися новим лікарняним реєстром.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня