A NATO-tagállamok több milliárd dolláros segélyt készítenek elő Ukrajnának az ankarai csúcstalálkozón

A NATO-tagállamok több milliárd dolláros segélyt készítenek elő Ukrajnának az ankarai csúcstalálkozón

12:49 Június 27, 2026

Gazdaság 0 3 хвилини

Українська

A júliusi ankarai NATO-csúcstalálkozón a szövetségesek több milliárd dollár értékű szerződések jóváhagyását, Ukrajna támogatását és a fegyvergyártás bővítését tervezik. A Politico beszámolója szerint a vezetők egy közös nyilatkozatban azt is tervezik, hogy megerősítik az 5. cikkely szerinti kölcsönös védelem iránti elkötelezettségüket, és Oroszországot ismét hosszú távú fenyegetésnek nyilvánítják.

A csúcstalálkozóra július 7-8-án kerül sor a török ​​fővárosban, az Egyesült Államok bírálatainak közepette, miszerint az európai szövetségesek nem támogatták Washingtont az Iránnal vívott háborúban. A közös nyilatkozat szövege, akárcsak tavaly, rövid lesz, de a NATO-nagykövetek még egyeztetnek a részletekről, így a végleges változat változhat.

Mark Rutte, a NATO főtitkára a csúcstalálkozón a védelmi gyártás növelésére kíván összpontosítani. A döntés célja a Szövetség egyesítése és a belső nézeteltérések elsimítása. Ezenkívül az új védelmi megállapodások megkötése az Egyesült Államok javát szolgálja, ami kulcsfontosságú gazdasági érv Donald Trump elnök számára.

Rutte korábban megjegyezte, hogy az európai országok és Kanada tavaly 139 milliárd dollárral növelték a védelmi kiadásokat 2024-hez képest, miután megállapodtak abban, hogy 2035-ig a GDP 3,5%-át a hadseregre fordítják.

A nyilatkozattervezet rögzítette az Ukrajnának nyújtandó segélyeket. A szövetségesek elkötelezettek amellett, hogy idén 70 milliárd eurót különítsenek el Ukrajna katonai támogatására, és legalább ugyanennyit ígérnek a jövő évre. Diplomaták szerint az Egyesült Államok nem fog részt venni ebben a finanszírozásban, és a Kijevnek nyújtott segélyek kérdése válhat a tárgyalások legvitatottabbá.

Ráadásul az Egyesült Államok prioritásainak változása miatt Európa nagyobb felelősséget vállal saját védelméért. Korábban Pete Hegseth, a Pentagon főnöke bejelentette, hogy hat hónap alatt felülvizsgálják az amerikai katonai jelenlétet Európában, Washington pedig csökkentette a NATO által háború esetén felhasználható felszerelések (repülők, tengeralattjárók és drónok) mennyiségét. Válaszul a Szövetség európai tagjai légvédelmi rendszerekbe, drónokba és támadási eszközökbe (nagy hatótávolságú rakétákba) ígérnek befektetést.

social
Kövessenek bennünket a közösségi oldalakon
subscribe
Szeretnéd olvasni a híreket akkor is, ha nem vagy internetközelben?

Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!

Feliratkozás
subscribe
Feliratkozás
Iratkozzon fel
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a legaktuálisabb hírekről. Mi nem küldünk spam üzeneteket, ugyanis tiszteljük a magánéletét.
A nap hírei