Санкціонуванню Росії перешкоджає вразливість Європи

Санкціонуванню Росії перешкоджає вразливість Європи

18:31 Лютий 17, 2022

Економіка 2402 6 хвилин

Magyar

Європі необхідно диверсифікувати джерела енергії та позбутися залежності від російського газу, – заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на засіданні Європейського парламенту в середу.

Вона запевнила євродепутатів, що Європа забезпечила постачання газу на зиму, і різко розкритикувала Москву та Газпром за використання цього джерела енергії як зброї. Проте ми винесли урок із ситуації, – наголосила вона, і «потрібні значні інвестиції у відновлювані джерела енергії» замість російської залежності. Однак, разом з тим, вона повторила, що Європа діятиме швидко і рішуче, якщо Росія вдасться до агресії проти України, західним союзникам ще не вдалося домовитись наскільки жорстко і коли вводити санкції проти Москви. Санкції США, безумовно, будуть більш суворими та далекосяжними, ніж ті, які плануються в Брюсселі, і, ймовірно, вплинуть на європейські компанії, які ведуть бізнес із Росією. Проте країни ЄС ще далекі від консенсусу – повідомляє брюссельське джерело порталу Politico. Джейк Салліван, радник президента США Джо Байдена з національної безпеки, також визнав цього тижня, що деякі країни, особливо Німеччина та Польща, потребують постійного тиску.

Наразі було розкрито відносно небагато подробиць про те, які санкції планують ввести союзники, але стало зрозуміло, що російські банки та ключові сектори, включаючи нафтогазову промисловість, також підпадуть під їх дію.

Особливою проблемою, однак, є необхідність довгострокового мислення при розгляді санкцій та врахування їхнього впливу на світову економіку. «Я не думаю, що важко буде скласти пакет санкцій. Я вважаю, що завдання полягає в тому, щоб підтримувати їх у довгостроковій перспективі, особливо враховуючи вразливість Європи на енергетичному фронті”, – попередив Марко Рубіо, віцеголова Комітету з розвідки Сенату США.

Постачання газу в Європі на 47 відсотків залежить від Росії, а поточні запаси є найнижчими з 2011 року. Хоча мало хто з експертів з енергетики і навіть політиків вірить, що Москва перекриє газові крани у відповідь, легко уявити, що в Європу буде відправлено на десятки мільярдів кубометрів менше газу, частково в результаті фінансових санкцій. Міністр фінансів Росії Антон Сілуанов у середу також вказав, що готовий перенаправити цю кількість газу на інші ринки, хоча не уточнив як. «Будь-яке обмеження експорту призведе до підвищення цін. І якби такі обмеження були застосовані (до російського експорту енергоносіїв), підвищення цін значною мірою нівелювало б дію обмежень», – сказав він. Він додав, що значні валютні та золоті резерви (635 млн доларів), фонд національного валютного резерву (182 млрд доларів) і профіцит бюджету захистять економіку та банки від будь-яких потенційних санкцій.

У січні по трьох магістральних газопроводах надходило трохи більше 200 мільйонів кубометрів російського газу на добу, що менше, ніж середня потреба в 270 мільйонів кубометрів, яку потрібно було б компенсувати за потреби. Найкращим рішенням був би зріджений нафтовий газ (СПГ), який США зараз виробляють у рекордних кількостях, і, за даними Sky News, Велика Британія могла б допомогти, перенаправляючи газ, видобутий з Північного моря через трубопроводи, безпосередньо на материк, а власні потреби забезпечувала б за рахунок імпортного СПГ. У січні британські трубопроводи працювали лише на 17% потужності, тоді як другий за величиною постачальник – Норвегія майже на 83% своєї потужності. Крім того, британці мають річну потужність терміналу СПГ у 35 мільйонів тонн, тоді як вся Північна Європа лише 25 мільйонів, і оскільки цей ринок залишився інтегрованим після Brexit, перехід міг би відбутися швидко й автоматично без державного втручання.

Джерело: vg.hu

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня