Транспортний безвіз для України: прямий доступ до ринку ЄС, безперешкодне вивезення врожаю, що накопичився на складах
У середу, 29 червня, буде підписана Спеціальна Угода про транспортну лібералізацію між Україною та Європейським союзом. Підписання відбудеться у місті Ліон, Франція, під час зустрічі директорату з транспорту Єврокомісії «Connecting Europe Days 2022». Угода набере чинності одразу після підписання.
Мустафа Найєм, заступник міністра інфраструктури України повідомив, що 29 червня Україна отримає транспортний безвіз з країнами ЄС. У неділю, 26 червня президент дав доручення міністру інфраструктури підписати відповідну угоду. Ще в середині червня Кабінет міністрів погодив з делегацією Єврокомісії остаточну редакцію цієї угоди.
Проблема експорту
Підписання угоди покликане вирішити проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення. Через блокування портів, автоперевезення з ЄС зросли в п’ятикратному розмірі. Майже 75 % українських вантажів не можуть виїхати. Відтак, через брак автодозволів, експорт українських товарів міг зупинитися, що потягло б за собою мільярдні збитки за підсумками року.
Що це означає для України?
Після підписання угоди українцям не потрібно буде оформляти дозволи на міжнародні перевезення країнами ЄС. Українські автотранспортні компанії зможуть перетинати кордон з Європейським союзом та кордони між країнами всередині ЄС без дозволів.
Агропромислова продукція накопичилася на складах
Скасування дозволів не тільки економить час та ресурси, а й спрощує перевезення агропромислової продукції, пального, нафти та газу. На українській території побудують перевалочні станції для експорту врожаю.
Однак, навіть скасування дозволів навряд чи зможе вирішити проблему експорту врожаю в Україні.
До війни Україна перевозила 5-7 млн тон, а зараз ця можливість скоротилася до 4 млн тон. Враховуючи те, що за останні чотири місяці в Україні накопичилося врожаїв на 20 млн тон, то без відкриття портів це буде нереально зробити. Про це розповів Мустафа Найєм в ефірі єдиного телемарафону.
Дозволи будуть потрібні лише для країн, які не не входять до Європейського союзу. Але наразі тривають перемовини з окремими країнами про скасування таких дозволів. Йдеться про Туреччину, Азербайджан та Казахстан.
Безперешкодний доступ до ринків ЄС
За словами Мустафи Найєма, угода про лібералізацію допоможе ЄС знизити дефіцит товарів та сповільнити зростання цін на українські товари. Крім цього, для європейських компаній, які співпрацюють з Україною це неабияк спростить роботу
В разі підписання, Україна стане однією з перших країн, з якою Євросоюз укладає спеціальну транспортну угоду щодо повної лібералізації вантажного транзиту.
Лібералізація транзитних перевезень означає безперешкодний доступ до ринків країн ЄС та повне скасування дозволів на вантажні перевезення. Україна домагалася спрощення транзитних автоперевезень ще до війни. У квітні Мінінфраструктури розпочали роботу над текстом угоди з ЄС. Угоду про транспортний безвіз ратифіковують усі держави-члени.
29 червня заплановано її підписання, після чого угода одразу вступає в дію.
Оксана Чопак
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися