Україна може мати проблеми із цьогорічним врожаєм хліба
Експерти стверджують, що цьогорічна погода нашкодить врожаю зернових культур. Слабкі морози та відсутність снігу негативно впливають на посіви озимих. А нашій країні в останні роки щастило з зерновими. Їхнє виробництво давало до 20% ВВП і до 40% валютної виручки. Але тепер все може змінитися. І винна у цьому аномальна зима.
Згідно з офіційними даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), Україна замикає десятку найбільших країн-виробників пшениці, на частку яких припадає майже 70% світового валового збору, загальний обсяг якого становить приблизно 750 млн тонн на рік.
До відома, 95% врожаю зернових припадає на озимі культури, для яких дуже важлива «подушка безпеки» у вигляді снігу (рятує паростки від морозів) і супутня йому волога.
Але метеорологічна зима 2019/2020 (це коли в період трьох місяців встановлюється стійка від’ємна температура) так і не наступила. Середня температура по країні склала близько +2 градуси. Одним словом, морозу не було. Не було і снігу.
Насправді, проблеми почалися ще восени – з другої половини серпня і майже до листопада в Україні було мало дощів. В результаті виникли проблеми з посівом озимих культур і їх вегетацією: в більшості областей країни була ґрунтова посуха. Пшеницю і ячмінь сіяли в майже суху землю, особливо в центральних і південних областях. Найгірші умови були на Черкащині та в Одеській області – там ґрунтова посуха охоплювала 60-80% посівних площ.
Треба відзначити, що основний хлібний пояс України – це Запорізька, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська та Черкаська області. І там на початок зими під озимими культурами спостерігалося найгірше за останні 10 років зволоження ґрунту.
Надії аграріїв на те, що ось прийде зима, а разом з нею і довгоочікувана волога у вигляді снігу, не виправдалися – з грудня по березень в Україні спостерігалася аномально тепла погода. Озимим ще пощастило, що протягом календарної зими не було особливих морозів – інакше потенційний урожай просто б вимерз за відсутності снігу.
Ще наприкінці лютого заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Висоцький заявив, що міністерство прогнозує урожай зернових і зернобобових культур у 2020 році до 70 млн тонн. Однак вже 10 березня його оптимізм був суттєво скоригований. Валовий збір зернових в цьому році може знизитися в порівнянні з 2019-м на 15%, а урожай пшениці зменшиться до приблизно 23 млн тонн – це мінус 20%. У поточному сезоні, по прогнозах Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, Україна може експортувати 52-55 млн тонн зерна і це буде рекордом. Але в наступному сезоні через менший врожай поставки можуть скоротитися до 40-45 млн тонн.
Тут треба зазначити, що рекордний експорт вже не означає рекордну валютну виручку: на ціни зернових вплинули коронавірус і котирування нафти. Якщо в лютому зернотрейдери давали прогноз, згідно з яким тонна пшениці в березні і квітні коштуватиме $210-215, то зараз ціни впали на $10 – падіння досить серйозне. А світові прогнози на ціни нового врожаю зараз знаходяться на рівні $187 за тонну.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися