У Сербії інфляція на піку, центральний банк країни підвищив процентні ставки
Національний банк Сербії підвищив ключову процентну ставку на 25 базисних пунктів – до 3 відсотків. Інфляція зросла до 11,9 відсотка в червні і, як очікується, досягне піку в третьому кварталі цього року.
Національний банк Сербії підвищив базову процентну ставку з попередніх 2,75 відсотка до 3 відсотків. Згідно із серпневим прогнозом виконавчого комітету центробанку, середньорічна інфляція досягне свого піку в поточному кварталі, після чого очікується, що вона почне сповільнюватися.
У червні інфляція зросла на 11,9 відсотка порівняно з минулим роком, в основному в результаті зростання цін на продукти харчування та енергоносії. Однак у магазинах зміни відчуваються як зростання цін. Вони підвищилися на більш як 12 відсотків, люди дивляться на розвиток подій із занепокоєнням.
За словами Йоргованки Табакович, голови Національного банку Сербії (NBS), немає сумнівів, що сербська економіка зараз набагато сильніша, ніж десять років тому. Проте в інтерв’ю белградській щоденній газеті Politika вона зазначила, що країна стикається з більшими викликами, ніж будь-коли раніше, і уряд, і Національний банк Сербії докладають усіх зусиль для збереження стабільності.
Табакович каже, що, незважаючи на посуху та війну в Україні, вона все ще вірить, що інфляція в Сербії буде більш поміркованою найближчим часом. На її думку, ймовірно, це відбудеться в останньому кварталі поточного року.
Сербські банки значно підвищили комісію за свої послуги – такі, як управління рахунками або електронний банкінг, ймовірно, через вузьку свободу маневру, обмежену базовою процентною ставкою. На це відреагував і центробанк.
У наступному році банки не можуть підвищувати комісії, – заявила Табакович.
Банки, які підвищили комісії із 1 січня минулого року до цього часу, визнали, що протягом одного року з 1 вересня ці комісії виставлятимуться на 30 відсотків дешевше, але не дешевше, ніж вони спочатку коштували – ще до підвищення.
Клієнти можуть безкоштовно знімати гроші з банківських рахунків свого банку за щомісячну комісію за управління рахунком у розмірі 150 динарів (близько 50 гривень).
У квітні в Сербії базова процентна ставка була вдвічі нижчою, тобто 1,5 відсотка, а раніше центральний банк – протягом багатьох років – утримував базову процентну ставку на рівні 1 відсотка. На думку незалежних експертів, базову процентну ставку потрібно було підвищувати раніше. Курс динара по відношенню до євро залишається дуже стабільним, але ціни помітно ростуть. У листопаді минулого року уряд Сербії почав обмежувати ціни на деякі основні продукти харчування, але експерти кажуть, що ефективність таких обмежувальних заходів сумнівна, і громадянам слід готуватися до моментів, коли ціни раптово зростуть.
Окрім олії, борошна, цукру та свинячої гомілки, останніми днями заморозили також ціни на пелети.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися