Кому піде на користь cкасування експортних мит та квот з ЄС?

Кому піде на користь cкасування експортних мит та квот з ЄС?

13:47 Жовтень 19, 2022

Економіка 974 5 хвилин

За інформацією Державної служби статистики, за 8 місяців 2022р. український експорт скоротився на третину, порівняно з аналогічним періодом минулого року. З початку війни ЄС став найбільшим торговим партнером України. Обсяг українського експорту до країн ЄС склав 76,5 % у цьому році. Про це пише Олена Залєвська в матеріалі “Будуй своє”.

Євросоюз з 4 червня терміном на рік, до 5 червня 2023 року, запровадив спрощені регуляторні правила для українського бізнесу.

Що обмежував ЄС до війни?

До війни, між Україною та ЄС діяла угода про зону вільної торгівлі, однак для українського експорту все ще існували різного рівня обмеження.

Зокрема, на українські промислові товари поширювався перехідний період. Відтак, з таких товарів додатково стягували митні платежі від 0,5 до 1%.

На українську агропродукцію, фрукти та овочі зокрема, діяла система вхідних цін. Це означало, що якщо ціна на українські яблука, ввезенні в ЄС становила один євро за кілограм, а їхня середня ціна в Євросоюзі в чотири рази більша, то український виробник був змушений доплачувати ще три євро. Таким чином Євросоюз вирівнював ціни та захищав власних виробників.

Також діяли квоти, які обмежували обсяги товарів, які можна було ввозити в ЄС без сплати мита. Той обсяг товарів, який ввозився понад визначену квоту, обкладався додатковими зборами, що призводило до збільшення вартості продукції. Квоти поширювалися на такі українські товари як мед, куряче м’ясо, томатна паста, тощо.

Продукція українського великого бізнесу — трубної промисловості, гарячекатаного прокату, потрапляла під дію антидемпінгових мит.

Всі обмеження знято на рік

Всі вищеперелічені обмеження ЄС скасував щонайменше на один рік. Тому дрібний, середній та великий бізнес зараз має всі можливості для збільшення обсягів свого виробництва та експорту на тих же умовах, що і європейські виробники.

Які складнощі можуть виникнути у бізнесу, який захотів експортувати?

Після скасування торговельних обмежень для українських виробників, неторгівельні обмеження все ще залишаються. До них належить сертифікація продукції в ЄС та відповідність стандартам їхньої якості. Тобто, компанії, які бажають експортувати продукцію до Євросоюзу, мають спершу сертифікувати своє виробництво під стандарти ЄС.

Також залишаються транспортні обмеження. Процес перелаштування залізниці на західний напрямок все ще триває, а для автомобільних перевезень вже запрацював транспортний безвіз між Україною та ЄС. Ним скасовано необхідність отримання українськими водіями спеціальних дозволів для здійснення транзитних перевезень.

Крім цього, для здійснення міжнародних вантажних перевезень, Україна отримала 100 базових квот додатково на 2023р, передає Економічна правда.

Всього наступного року Україна матиме 475 базових код, щоб на четвертину більше в порівнянні з 2022 роком.

Такі кроки ще більше посилять спроможність України експортувати товари та налаштувати стабільні ланцюги постачання між нами та країнами учасницями Європейської конференції міністрів транспорту (ЄКМТ), зазначають у Міністерстві інфраструктури України.

Відтак, завдяки скасуванню мит для українських товарів відкривається європейський споживчий ринок, а європейці отримають можливість купувати дешевші та якісні українські товари.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня