Війна завдала світовій економіці збитків на 1600 мільярдів доларів

Війна завдала світовій економіці збитків на 1600 мільярдів доларів

12:25 Лютий 24, 2023

Економіка 1342 4 хвилини

Magyar

Згідно з німецькими оцінками, війна росії проти України минулого року коштувала світовій економіці понад 1600 мільярдів доларів.

За оцінками кельнського Інституту німецької економіки (Institut der deutschen Wirtschaft Köln e.V.), однієї з найавторитетніших економічних дослідницьких установ у німецькомовному світі, обсяги виробництва в розвинених країнах виявилися приблизно на 1 100 мільярдів доларів США нижчими, ніж могли би бути без наслідків війни в Україні. Водночас держави з перехідною економікою та ті, що розвиваються, втратили близько 550 мільярдів доларів США. Цього року по всьому світу очікується ще 1 млрд доларів США втрат виробництва.

Розрахунки Інституту світової економіки ґрунтуються на прогнозах Міжнародного валютного фонду (МВФ) щодо валового внутрішнього продукту (ВВП) країн на 2022 та 2023 роки, опублікованих восени 2021-го. Прогнози порівнюються з фактичними показниками за 2022 рік та новим прогнозом МВФ на 2023-й.

В аналітичній доповіді підкреслюється, що наприкінці 2021 року не можна було передбачити розгортання війни та її широкомасштабні економічні наслідки. Натомість усі розраховували, що після двох років пандемії коронавірусу соціально-економічне життя повернеться до нормального стану завдяки зменшенню перебоїв у постачанні сировини та нормалізації інвестиційної активності.

Однак, крім людських страждань в Україні, війна мала серйозні наслідки для світової економіки, спричинивши «виробничий шок» у багатьох компаніях. Це сталося через енергетичну кризу, яка призвела до енергетичної незахищеності та зростання цін на енергоносії.

Криза охопила не лише підприємства, а й цілі виробництва та ланцюги збуту, порушила функціонування ринків енергоносіїв і промислової сировини, а також сільськогосподарських товарів, зокрема зернових, призвела до збоїв у постачанні, особливо в країнах, що розвиваються.

Зростання витрат у зв’язку з війною спричинило підняття споживчих цін слідом за цінами виробників, тоді як висока інфляція знижує купівельну спроможність домогосподарств і зменшує попит на споживчі товари.

Крім того, невизначені перспективи та зростання вартості фінансування через підвищення відсоткових ставок стримують інвестиції.

Таким чином, після епідемії коронавірусу світова економіка знову втрачає темпи, незважаючи на запровадження масштабних програм стимулювання в розвинених країнах, щоб компенсувати «військовий шок», ідеться в заяві Інституту світової економіки (IW).

Хоча чергова втрата імпульсу у світовій економіці була в основному спричинена нападом росії на Україну, не всі стримувальні ефекти можна приписати війні. Наприклад, висока інфляція в США, імовірно, пов’язана більше з внутрішніми економічними подіями, ніж з глобальною енергетичною кризою, спричиненою війною.

Поглиблення епідемії коронавірусу в Китаї в осінньо-зимовий період та зміна місцевої політики боротьби з хворобою також, швидше за все, призведуть до економічних втрат і матимуть стримувальний вплив на всю світову економіку через глобальні ланцюги доданої вартості, зазначається у звіті.

Джерело: MTI

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня