Через крадіїв металу мідь у Німеччині стала дорожчою

Через крадіїв металу мідь у Німеччині стала дорожчою

10:52 Жовтень 11, 2023

Економіка 2339 7 хвилин

Magyar

Лише минулого року крадіжки міді коштували німецькій державній залізничній компанії Deutsche Bahn 6,6 мільйона євро збитків, а цього року, ще до кінця вересня, через це відбулися затримки у русі 2 644 поїздів, що загалом становить понад 700 годин, повідомляє ділова газета Handelsblatt. Злодії порушують ланцюги поставок, а сотні тисяч пасажирів, які постраждали, дедалі більше розчаровуються через ненадійність залізничного сполучення.

Але Deutsche Bahn – не єдина компанія, яка зазнає все більших проблем і збитків від крадіжок міді: кабелі та труби, що містять дорогоцінний метал, також крадуть із будівельних майданчиків, і навіть мідні дахи старих церков вже не залишаються в безпеці від дій злочинців.

Більше того, злочинні угруповання стають сміливішими і діють більшими групами: найбільш вражаючу крадіжку було виявлено в серпні, коли з’ясувалося, що із заводу найбільшого в Європі виробника міді Aurubis у Гамбурзі шляхом бухгалтерського маневру зникло металу на суму 188,7 мільйона євро. Aurubis підозрює, що крадіжка сталася завдяки злочинній змові, і заявила, що не зможе виконати план доходів на цей рік через “значні розбіжності” у своїх запасах.

Мідь є ключовим матеріалом, але її недостатньо

Мідь не є дорогоцінним металом, але завдяки хорошій електропровідності вона широко використовується в багатьох сферах, і є ключовим елементом переходу до вуглецевої нейтральності для цілих галузей промисловості, розповів Deutsche Welle Йоахім Берленбах, засновник і генеральний директор консалтингової компанії Earth Resource Investment (ERI). Він додав, що немає жодних сумнівів у тому, що “попит на мідь у майбутньому значно зросте”.

“Подумайте про вітрову турбіну, яка виробляє електроенергію, обертаючи мідну котушку в магнітному полі. Для виробництва кожного мегавата вітрової енергії потрібно від п’яти до дев’яти тонн міді, залежно від того, де знаходиться турбіна – на суші чи на морі”, – пояснив Берленбах.

За його словами, ціни продовжуватимуть зростати, оскільки “зараз справді не вистачає цієї критично важливої сировини для досягнення наших цілей з декарбонізації. Це часто не беруть до уваги прихильники енергетичного переходу”.

Економічний розвиток також впливає на ціни на мідь

На думку експерта, ціна на мідь ще більше зростатиме завдяки економічному розвитку країн, що розвиваються, таких як Китай та Індія, де “купуватимуть більше автомобілів, встановлюватимуть більше кондиціонерів і зводитимуть більше будинків із більш сучасними системами електропроводки”, оскільки рівень життя покращується.

За словами генерального директора ERI, на сьогоднішній день людство видобуло близько семисот мільйонів тонн міді – але, за оцінками компанії, знадобиться ще стільки ж протягом наступних тридцяти років.

Тим часом, однак, стає все важче знаходити нові родовища міді й видобувати там метал, здебільшого в країнах із високим геополітичним ризиком, таких як Чилі і Демократична Республіка Конго (ДРК), в цю справу компанії будуть інвестувати тільки в тому разі, “якщо це має економічний сенс”.

Куди поділася вкрадена мідь?

Збути крадену мідь непросто через суворе регулювання європейського ринку переробки, пояснив німецькій газеті Tagesspiegel Ральф Шмітц з Німецької асоціації металоторговців і переробників (Verband Deutscher Metallhändler – VDM). Те ж саме можна сказати і про Польщу, де діє подібна система, а також про Німеччину.

Тому Шмітц підозрює, що крадії металу переважно продають свою контрабанду за межами Німеччини, оскільки відкриті кордони полегшують нелегальне транспортування. Однак більш імовірно, що товари переправляються контрабандою ще за межі країни.

“Значна частина викраденого металу більше не продається в Європі. Моя теорія полягає в тому, що більша частина матеріалу відправляється за кордон у контейнерах”, – каже експерт.

Мідь не можна замінити нічим

Цього тижня, у четвер, світова ціна на мідь упала до $7916 за тонну на Лондонській біржі металів, але це лише тимчасове явище. Зі зростанням цін на мідь та інші метали злочинні мережі, які їх викрадають, стають усе більш організованими і безжальними. Наприклад, німецька поліція, розслідуючи діяльність Aurubis, вилучила вогнепальну зброю і боєприпаси, а також кілька автомобілів і понад двісті тисяч євро готівкою.

Берленбах нагадав, що, як і в Німеччині, крадіжки міді досягли драматичних масштабів у Південній Африці, де він колись жив. “Траплялося, що мідь викрадали з усіх телефонних ліній в Йоганнесбурзі одночасно. Тільки добре організована злочинна мережа зі зв’язками з офіційними покупцями могла це зробити”, – каже він.

Але генеральний директор ERI не має уявлення, який ефективний спосіб захисту критичної інфраструктури, залізниць та електромереж слід задіяти, щоб убезпечитися від злодіїв-крадіїв металу. “На жаль, немає жодної заміни мідним кабелям, це фізика”.

Джерело: vg.hu

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня