Що буде з криптовалютами в Україні після їх регулювання?
Група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді законопроект щодо легального ринку криптоактивів в Україні. Серед іншого, ініціатива дозволить створити інноваційну зону, де протягом 3 років можна працювати без попередньої авторизації.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова.
Йдеться про проект закону № 10225-1 щодо внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обігу віртуальних активів в Україні.
За словами чиновника, ринок криптоактивів є одним із найдинамічніших секторів, без якого “складно побудувати потужну цифрову економіку”.
Міністр додав, що законопроект про обіг віртуальних активів в Україні був розроблений разом із нардепами та представниками бізнесу.
“Закон допоможе створити сприятливі умови для розвитку криптоіндустрії, збільшити надходження до бюджету та підвищити інвестиційну привабливість України”, – написав Федоров.
Що пропонується
Також глава Мінцифри пояснив, які нововведення пропонуються у проекті закону:
- визначення правового статусу віртуальних активів;
- класифікація цифрових активів та послуг у сфері, що адаптуються з європейськими стандартами регулювання криптоактивів (МіСА) ;
- створення інноваційної зони, де протягом трьох років можна працювати без попередньої авторизації;
- адаптація рекомендації FATF щодо фінансового моніторингу ринку криптоактивів.
“Також законопроєкт передбачає прості та зрозумілі податкові умови для бізнесу, який працює у сфері віртуальних активів” – додав міністр.
Ринок крипти в Україні та правила регулювання
Нагадаємо, у вересні 2021 року Верховна Рада легалізувала віртуальні активи, ухваливши закон, який регулює галузь криптовалют. Передбачається, що власники віртуальних активів матимуть змогу легально обмінювати та декларувати їх, а міжнародні криптокомпанії – реєструвати блокчейн-бізнес в Україні.
Закон також визначає поняття та правовий статус віртуального активу.
У березні 2022 року президент Володимир Зеленський підписав закон про віртуальні активи. Регулюванням ринком покладено на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку і Національний банк України.
Раніше в НБУ заявляли, що регулювання ринку віртуальних активів в Україні має бути наближеним до європейських норм з урахуванням особливостей національної правової та фінансової системи. У цьому напрямі НБУ готовий працювати разом з іншими регуляторами України.
Криптоіндустрія в ЄС
Нагадаємо також, що у серпні цього року Європейський парламент схвалив правила ЄС для управління криптоіндустрією, а також загальні правила нагляду і захисту клієнтів Markets in Crypto assets (МiСА).
Це перша спроба регулювати крипторинок у таких масштабах. Нове законодавство набуде чинності після того, як його офіційно затвердять 27 країн-членів союз, й поступово аж до грудня 2023 року.
Які саме зміни чекають на криптоіндустрію
Автори закону наголошують, що остаточне схвалення “знаменує собою початок нової ери регуляторного контролю за крипторинками”.
В першу чергу, регламент МіСА стандартизує та гармонізує регулювання криптоактивів на рівні всього Європейського Союзу.
Передбачається, що це сприятиме розвитку технології блокчейн і криптоактивів в регіоні.
Споживачі будуть краще поінформовані про ризики, витрати і збори, пов’язані з їхніми операціями. Крім того, нова правова база врегульовує фундаментальні аспекти функціонування ринку криптоактивів. Зокрема:
- уніфікована класифікація типів криптоактивів (e-money токени, asset-referenced токени та utility токени) ;
- уніфіковані послуги з криптоактивами (8 основних типів послуг) ;
- встановлені вимоги до надавачів послуг з криптоактивами, тому в більшості випадків з’являється необхідність отримувати ліцензії.
МіСА також має на меті врахувати динаміку крипторинку останнього року й збалансувати права постачальників послуг та інвесторів. Так, документ встановлює вимоги до мінімального статутного капіталу, корпоративного управління, страхування та розкриття інформації постачальниками криптопослуг.
Що не менш важливо, MiCA впроваджує заборони та обмеження щодо зловживання і маніпулювання ринком.
Оксана Чопак
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися