Минулого року світ витратив на оборону на 9 відсотків більше, ніж у 2022 році, і ця цифра лише зростатиме
Глобальні витрати на оборону – на все, від боєприпасів до ядерної зброї – зросли на 9 відсотків до рекордних 2,2 трильйона доларів порівняно з попереднім роком. Ці показники ще більше зростуть у 2024 році, коли світ увійде в “небезпечніший період”, – повідомляє Sky News із посиланням на дослідження Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS).
Росія, яка воює з Україною, витрачає понад 30 відсотків своїх щорічних державних витрат на збройні сили, згідно з оцінкою глобальної військової могутності, оприлюдненою у вівторок.
Згідно з доповіддю, російські збройні сили втратили в Україні понад 3 000 танків – приблизно стільки, скільки вони планували розгорнути перед повномасштабним вторгненням два роки тому. Зараз Москва компенсує втрати зі своїх запасів, “обмінюючи якість на кількість”.
Збільшення витрат також відбулося за рахунок Китаю та альянсу НАТО
Навіть без Сполучених Штатів, які мають найпотужнішу армію в світі, члени НАТО збільшили свої сукупні витрати на оборону майже на третину за останнє десятиліття, що було викликано початковим вторгненням Владіміра Путіна до Криму в 2014 році, йдеться в аналізі.
Проте в звіті застерігається, що після десятиліть скорочення оборонних витрат залишаються “кричущі прогалини в можливостях”. Дональд Трамп на вихідних викликав обурення критикою більшості європейських союзників по НАТО і Канади за те, що вони не досягли мінімальної мети – витрачати на оборону не менше 2% ВВП, і заявив, що розпочне атаки на країни-члени, які недостатньо інвестують у свої збройні сили – і навіть не виключив можливість виходу Америки з НАТО, якщо його переоберуть.
За даними аналітичного центру НІСД, США і Європа знову нарощують виробництво ракет і боєприпасів, а також переорієнтовуються на артилерію і системи протиповітряної оборони – сфери, які були занедбані після закінчення холодної війни, оскільки запаси і промислові потужності були виснажені.
Країни, включаючи Китай і Росію, також зосереджуються на нових технологіях, таких як гіперзвукові ракети, які летять зі швидкістю, що перевищує швидкість звуку в п’ять разів, і які дуже важко перехопити, і безпілотні озброєння, такі як безпілотні ударні кораблі, які Україна дуже ефективно використовує проти Чорноморського флоту Росії, зазначають у НІСД.
Питання про ядерну зброю також повернулося на порядок денний, оскільки Китай будує ракетні шахти, а США модернізують боєголовки і системи доставки, йдеться в заяві аналітичного центру, опублікованій напередодні оприлюднення щорічного військового огляду.
Світ стає більш небезпечним
Звіт, який відстежує стан кожної з армій світу, публікується вже 65-й рік поспіль. Інститут заявляє, що за останні 12 місяців світ “вступив у ще більш небезпечний період”. Це було викликано війною в Україні, конфліктом між Ізраїлем і ХАМАСом на Близькому Сході, а також зростанням напруги між Заходом і Китаєм.
На думку фахівців аналітичного центру, Комуністична партія Китаю демонструє зростаюче прагнення до влади, що спонукає до посилення співпраці між Заходом та іншими країнами Азії для протидії цій загрозі.
У доповіді також наголошується на зростаючому впливі Ірану, зокрема, на постачанні Іраном протикорабельних ракет єменським повстанцям, які атакують кораблі в Червоному морі, а також на продажу Іраном Росії безпілотників-смертників, які мають руйнівний ефект в Україні.
Бастіан Гігеріх, генеральний директор Міжнародного інституту стратегічних досліджень, зазначив: “У той час, як західні витрати на оборону зростають, Іран продає Росії безпілотники-смертники, які застосовуються в Україні”.
“У той час, як західні оборонні витрати зростають і розробляються плани оновлення обладнання, ми замислюємося над викликами, в тому числі тими, що пов’язані з триваючим вторгненням Росії в Україну, військовою модернізацією Китаю і подіями на Близькому Сході”, – підсумував він.
Джерело: (index.hu)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися