На скільки подорожчає пальне в Україні?

На скільки подорожчає пальне в Україні?

11:03 Травень 25, 2024

Економіка 575 7 хвилин

Magyar

Підвищення акцизів на пальне, яке Кабінет Міністрів України планує запровадити вже з липня цього року, може стати серйозним випробуванням для економіки та громадян. За словами голови Комітету економістів України Андрія Новака, цей крок спричинить зростання вартості бензину і дизельного палива, що, у свою чергу, призведе до здорожчання всіх товарів і послуг.

Новак підкреслює, що збільшення цін на енергоносії, зокрема пальне, має ефект доміно, впливаючи на вартість перевезень та виробничі витрати. Таким чином, підприємства будуть змушені підвищувати ціни на свою продукцію, що відіб’ється на кінцевих споживачах. Про це пише РБК-Україна.

Економіст наголошує, що в нинішніх соціально-економічних умовах підвищення цін на пальне є додатковим ударом по громадянах і бізнесу, які і без того перебувають у складному становищі. Він підкреслює, що транспортні послуги є складовою собівартості більшості товарів і послуг, а їхнє здорожчання автоматично вплине на ціни в різних пропорціях.

Новак закликає до зваженого підходу, зазначаючи, що можливий фінансовий виграш у вигляді додаткових бюджетних надходжень варто ретельно оцінити перед тим, як прийняти остаточне рішення. З його слів, необхідно врахувати, чи виправдані ці кілька мільярдів гривень на фоні ризику створення значного стресу для економіки та більшості громадян.

Акцизи підвищать в період жнив

Кабмін підготував законопроект, який передбачає поступове підвищення ставок акцизів на пальне, починаючи з 1 липня 2024 року. Перший етап підвищення торкнеться зростання акцизу на бензин на 30 євро (до €242,60 за 1000 літрів) та на дизельне пальне на 40 євро (до €177,6 за 1000 літрів). Уряд пояснює необхідність цього підвищення вимогою виконання директив ЄС.

Однак представники аграрної галузі висловлюють занепокоєння, що цей перший етап підвищення акцизів випадатиме на період початку жнив. Це може призвести до зростання витрат на аграрну продукцію, яке, у свою чергу, потягне за собою подорожчання продуктів харчування. Такий розвиток подій може мати серйозні наслідки для аграрного сектору і споживачів.

На скільки подорожчає пальне?

До ініціативи підвищення акцизів на пальне різко висловилися в Українській асоціації скрапленого газу, яка прогнозує істотне зростання цін на автогаз до 6 гривень за літр вже влітку. Постачальники бензину і дизельного палива також очікують подорожчання, хоча їхні прогнози дещо стриманіші. Вони вважають, що можливе подешевшання нафти могло б частково компенсувати це підвищення.

Однак, ринкові умови наразі не дозволяють сподіватися на значне зниження вартості нафти. Ціни на нафту марки Brent залишаються стабільно високими, понад 80 доларів за барель, з незначною тенденцією до зростання менше ніж на 1 %. Тому робити висновки про майбутні зміни цін поки що зарано.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук зазначив, що під час повернення ПДВ та акцизів на пальне влітку 2023 року ціни зросли на 6 гривень. Цього разу він очікує, що підвищення акцизів може призвести до зростання цін на пальне на 5 %. Липень є критичним періодом для аграріїв через активну фазу збиральної кампанії, коли необхідно закуповувати пальне. Підвищення акцизів призведе до додаткових витрат, які будуть закладені в ціну товарів.

Засновник групи компаній “Прайм” Дмитро Льовушкін попередив, що у разі підвищення акцизів, ціни на пальне в Україні можуть різко зрости і досягнути європейських рівнів — близько 75-80 грн за літр.

Наслідки для бізнесу невтішні

За словами голови Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслана Соболя, такі дії уряду матимуть кілька важливих наслідків:

1. Зростання цін: Бізнес не може дотувати виробництво продукції чи послуг, тому підвищення акцизів призведе до зростання кінцевих цін на товари та послуги. Як наслідок, усі громадяни будуть змушені платити більше, що може призвести до зниження рівня життя.

2. Закриття бізнесу та безробіття: Збільшення витрат на пальне зробить ведення бізнесу ще складнішим у вже складних економічних умовах. Це може спричинити банкрутство деяких підприємств, які не зможуть витримати підвищені податкові навантаження. В результаті, розпуск колективів призведе до зростання рівня безробіття і збільшення навантаження на ринок праці.

Соболь пояснив, що бізнес, який не зможе адаптуватися до нових умов, буде вимушений піти з ринку. Це підвищить соціальну напруженість та додатково ускладнить економічну ситуацію в країні.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня