Скільки коштують українській економіці мільйони біженців
Внаслідок повномасштабного вторгнення рф у 2022 році мільйони українців змушені були шукати безпечного притулку за межами країни.
Чимало з цих людей є працездатними та високо кваліфікованими спеціалістами в різних галузях. Проте не всім вдалося знайти гідну роботу на новому місці.
ЄС зацікавлений у дешевій робочій силі
Станом на березень 2024 року, за межами України перебувало 4,9 мільйона українців у зв’язку з війною, згідно з дослідженням Центру економічної стратегії. Близько 4,3 мільйона мають статус тимчасового захисту в країнах ЄС. Найбільше біженців у Німеччині (1,3 млн), Польщі (951 600) та Чехії (381 200).
Європейські країни зацікавлені в тому, щоб працездатні українці залишалися на їхніх ринках праці. Міністерка з економічного співробітництва та розвитку ФРН Свенья Шульце зазначила, що Німеччина не заохочуватиме українських біженців до повернення. Канцлер Німеччини Олаф Шольц на саміті в Брюсселі заявив, що вимагатиме від ЄС більше коштів на утримання українських біженців. Польща та Чехія також підтримали його звернення.
Чехія, з 1 червня запустила програму допомоги біженцям у поверненні до України, яка триватиме до листопада і охопить понад 400 осіб. Тим, хто бажає повернутися, придбають квитки на автобуси або організують медичний транспорт. Однак, ця кількість є незначною порівняно з числом українців, які наразі перебувають у Чехії.
Про скрутне життя українських біженців у Нідерландах пише Алік Сахно на шпальтах видання РБК-Україна. У даний момент у країні проживає понад сто тисяч українців, з яких 83 тисячі розміщені у муніципальних притулках. Заповненість притулків для екстреного розміщення досягла 99,3%. Проте, кількість українців, які шукають притулку в Нідерландах, зросла цього року. Серед новоприбулих є й ті, хто переїхав з інших країн ЄС.
Українські біженці в Нідерландах, які не можуть працевлаштуватися, мають право на безоплатне проживання в гуртожитках і щомісячну допомогу в розмірі 260 євро.
Середня зарплата українця в Нідерландах становить 1 104 євро, як показує дослідження міграційної платформи EWL. Близько 25% мігрантів отримують від 1 000 до 1 499 євро, а чверть заробляє менше ніж 500 євро.
Половина українців готові повернутися додому
Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, оприлюдненим у травні, лише половина українців, які наразі проживають у цих трьох країнах, готові повернутися додому. Вони вимагають задовільну безпекову ситуацію, функціонуючу інфраструктуру, наявне житло та завершення широкомасштабної війни.
Нестача робочої сили знижує ВВП
Неповернення громадян значно вплине на українську економіку, яка може втрачати від 2,7% до 6,9% ВВП щорічно, як зазначено в звіті Центру економічної стратегії за вересень 2023 року. The Wall Street Journal повідомляє, що нестача всього 100 тисяч працівників зменшує ВВП України на 0,5%.
“Протягом наступного десятиліття Україні доведеться залучити ще 4,5 мільйона працівників на ринок праці. З наближенням до епохи повоєнної відбудови потреба в робочій силі лише зростатиме”, – заявляли у Міністерстві економіки України.
Forbes.ua повідомляє, що у будівельній галузі дефіцит кадрів сягає 40%, і українські забудовники вже почали використовувати робітників з країн Глобального Півдня.
Яким буде населення України через 10 років?
Згідно з оцінками директорки Інституту демографії та соціальних досліджень Елли Лібанової, до 2033 року в Україні в межах кордонів 1991 року проживатимуть не більше 35 мільйонів громадян. Цей прогноз вважається оптимістичним.
Елла Лібанова зазначила: “Давайте забудемо, що у нас було 52 мільйони українців. Такої кількості більше не буде. Навіть за найбільш оптимістичним сценарієм в 2033 році нас буде 35 мільйонів, і це прогнози для України в межах кордонів 1991 року. Це означає, що незалежно від того, чи повернемо ми всіх наших мігрантів або залучимо нових з інших країн, населення України все одно скоротиться.”
Для підтримки чисельності населення на рівні 30 мільйонів необхідно щорічно залучати близько 300 тисяч мігрантів. Це, у свою чергу, постане питання інтеграції цих людей у суспільство. Елла Лібанова пояснила: “Якщо ми не зможемо забезпечити себе необхідною робочою силою, нам доведеться запрошувати працівників з інших країн. Ймовірно, це будуть люди з менш розвинених країн. Зазвичай так відбувається. Однак, якщо в Україні будуть привабливі стартові умови, то можуть приїхати поляки, люди з країн Балтії, а також з Центральної та Західної Європи – це абсолютно можливо.”
Заміна мобілізованих громадян іноземною робочою силою є звичною практикою в періоди великих війн. Наприклад, у кінці Першої світової війни до роботи в тилу Франції залучали сотні тисяч іноземних робітників.
Після завершення активної фази війни та початку демобілізації багато військових повернеться з фронту. Важливо, щоб держава проводила грамотну політику щодо їхньої реабілітації та інтеграції до суспільства. Це дозволить повернути героїв до звичайного життя та стане значним поштовхом для економічного зростання.
Оксана Чопак
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися