Чехія підготувала план інтеграції України та Молдови до внутрішнього ринку ЄС

Чехія підготувала план інтеграції України та Молдови до внутрішнього ринку ЄС

17:47 Січень 26, 2025

Економіка 156 4 хвилини

Чехія підготувала «неофіційний документ» про кроки, які потрібно зробити, щоб Україна та Молдова могли поступово інтегруватися у внутрішній європейський ринок.

Про це пише Euroactiv із посиланням на обізнані джерела, що надали виданню доступ до проєкту документу, передає Укрінформ.

Зазначається, що наприкінці 28 січня міністр у справах Європи Мартін Дворжак планує подати до Ради ЄС документ про поступову інтеграцію двох країн до внутрішнього ринку ЄС. Напередодні про цю ініціативу колег має повідомити міністр закордонних справ Ян Ліпавський у Брюсселі, додає видання.

У цьому «неофіційному документі» чеська дипломатія розробляє конкретні пропозиції щодо заходів в окремих секторах, зокрема, в енергетиці, сільському господарстві та телекомунікаціях. ЗМІ повідомляє, що в документі йдеться про те, що подальша економічна інтеграція України та Молдови завдяки розширеним угодам про вільну торгівлю суттєво підтримає ці країни у «протистоянні злісному впливу Росії». Чеська дипломатія також стверджує, що обидві країни отримають відчутну винагороду та мотивацію продовжувати роботу над реформами. Крім того, це буде вигідно і самому ЄС, і його внутрішньому ринку.

Що стосується внутрішнього ринку ЄС, то, на думку чехів, одним із «шляхів» для українських і молдовських компаній на нього може стати програма Erasmus для молодих підприємців. Також, на думку авторів документу, було б бажано навчити місцеві інституції України та Молдови перевірці інвестицій.

Також у документі йдеться про включення України та Молдови в роумінг ЄС, посилення співпраці в галузі кібербезпеки та про поступову уніфікацію стандартів захисту даних.

«(Необхідно – ред.) сприяти подальшій інтеграції обох країн і ЄС з точки зору енергетичного ринку, включаючи розширення взаємозв’язків з ЄС, з метою забезпечення безпеки поставок і стабільності передачі енергії», – йдеться в документі, в якому наголошується, зокрема, на необхідності сприяння співпраці в таких сферах, як енергоефективність, ядерна безпека, забезпечення незалежності регулятора енергетичного ринку.

Україна та Молдова потребують більшої підтримки та допомоги у відповідності кліматичним та екологічним умовам, зауважують автори документу, наприклад, в оновленні стратегій зниження рівня викидів. ЄС також може допомогти з картографуванням та усуненням екологічних наслідків російської агресії.

В аграрному секторі, серед іншого, йдеться про необхідність «продовжувати підтримувати лібералізацію двосторонньої торгівлі з Україною та Республікою Молдова після можливого закінчення терміну дії автономних торгових заходів у червні 2025 року».

Чеська Республіка пропонує інші ідеї, зокрема у сфері транспорту, контролю якості товарів або технічної допомоги в процесі розширення тощо.

Повідомляється, що план уже знайшов підтримку з боку восьми країн (Естонії, Ірландії, Латвії, Німеччини, Румунії, Словенії, Фінляндії та Швеції), інші можуть приєднатися. Якщо Чеському головуванню вдасться залучити на свій бік достатню кількість держав, ідеї можуть стати конкретними законодавчими пропозиціями.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня